Ruh Sağlığımız Ne Durumda?

Gün içerisinde sıkça karşılaştığımız bir soru; nasılsın? Kötü olsak dahi bu soruya verdiğimiz cevap iyi oluyor… Hayat devam ederken, deprem ve koronavirüs ile mücadelemiz de devam ediyor. Peki, ruh halimiz iyi mi, ruh sağlımızı korumak için neler yapmalıyız?

Ruh Sağlığımız Ne Durumda?

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs, kuşkusuz hepimizin psikolojisini olumsuz etkiledi.

Tabi Elazığlıların ruh halini etkileyen deprem var.

Psikologlar ise böyle zorlu süreçlerde kaygı ve endişelerimizin önüne geçebileceğimizi söylüyor ancak ileri düzeyde ise mutlaka bir hekimden destek alınması gerekiyor.

AYDIN: BİR UZMANA BAŞVURMADA FAYDA VAR

Elazığ Mediline Hastanesinde görev yapan Psikolog Kübra Aydın, “Kaygı düzeyi ile alakalı sıkıntı yaşıyoruz. Kişilerin kaygı düzeyi oldukça yüksek ki doğal olarak yüksek. pandemi dediğimiz şey küresel bir sorun bizim için. Henüz çözümü bulunamamış bir sorun. Depremin her hangi bir matematiği yok bu yüzden tam bir bilinmezlik olduğu için her ikisi de kaygı düzeyinde baya yükselişe sebep olabiliyor. Kimi insanların kaygı düzeyi düşük seyrediyor ve bu gerekli önlemlerin alınmamasına sebep oluyor. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması çok önemli. Biz ancak bu şekilde bu tür durumlardan koruyabiliriz. Bunun dışında kaygı düzeyi oldukça yüksek insanlar olabiliyor. bu insanlarında akademik hayatını, iş hayatını çok fazla etkileyebiliyor. Kaygı düzeyi çok yüksekse kişi bunun önünü tutamıyorsa bir profesyonele başlamamız gerekiyor. Günde en az 40 dakika yürüyüş yapılabilir. Buda doğal antidepresan dediğimiz bir şeydir. Bu tür durumları öneriyorum ama hiçbir şekilde bunu yapıp engelleyemiyorlarsa bir uzmana başvurmada fayda var” ifadelerini kullandı.

AYDIN: YENİ RUTİNLER GELİŞTİRİLMELİ

Psikolog Kübra Aydın, “Sosyal destek çok önemli. Biz fiziksel olarak bir mesafe sürecindeyiz ama bu bizim sosyal mesafemizi engellememeli. Sosyal mesafe insanların kaygı düzeyini arttırıyor. Bu bağlamda kişilerin problemlerini sevdiği insanlara anlatması çok önemli. Sosyal desteğini telefon ile sosyal medya aracılığı ile alması çok önemli. Bunlar bedensel sağlığı da etkileyebiliyor. Bağışıklık sisteminde etkisi var. Bağışlılık sistemini düşük tuttuğumuzda hasta olabiliyoruz. Kişilerin psikolojik sağlığını güçlü tutmamız gerekiyor. Bedensel rahatsızlık psikolojik sağlığı etkileyebiliyor. Bol egzersiz, spor gibi aktiviteler kesinlikle yapılabilir. Aktivite dediğimizde kişilerin aklına daha çok dışarıda yapılan yüzme, futbol geliyor ama kişilerin evde yapacağı sporlar var. Bunları yapmalarında fayda var. Kişiler bunu kabullenip yeni rutinlerini geliştirip yeni rutinleri ile beraber bu durumun üzerine gitmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

AYDIN: KENDİ KORKU VE KAYGILARIMIZI BİR KENARA BIRAKIP BU ŞEKİLDE HASTALARA YAKLAŞIYORUZ

Kübra Aydın, “Covid sürecinde hastaların kendilerinden ziyade daha çok korktukları şey etrafındaki insanlara sevdikleri insanlara bunu bulaştırmaları. Onlarına herhangi bir şekilde sağlıklarının bozulmasına sebep olmaları oluyor. Bu konuda da tabi ki biz bu yoğun kaygı üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Covid atlattıktan sonra kişiler bunu bir şekilde atlatabiliyorlar. Covid sürecinde covide hiç yakalanmamış insanlarda daha çok kaygı görebiliyoruz. Öfke patlamaları olabiliyor artık son zamanlarda bununla da karşılaşıyoruz gelen hastalarda. Çünkü covidin ve depremin verdiği o engellenmişlik hissi kişilerde öfke patlamalarına sebep olabiliyor. Bu durumda kesinlikle bir artış gördük biz. Hastayla depremle alakalı çalışırken depreme yakalanabiliyoruz o an böyle süreçlerde olabiliyor. Tabi ki de soğuk kanlı olmamız gerekiyor, hastaya rehberlik etmemiz gerekiyor bu süreçlerde. Bizimde yaşadığımız travmalar ama büyük ölçüde tabi ki de atlattığımız şeyler. Bu konuda da rehberlik etmek çok önemli. Çünkü hastalar bunu da çok merak ediyorlar. Siz nasıl hissediyorsunuz, siz neler yaptınız? gibi sorular yöneltiyorlar bizlere. Bu konuda oldukça profesyonel bir şekilde kendi korku ve kaygılarımızı bir kenara bırakıp bu şekilde hastalara yaklaşıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Miralay
Miralay - 2 hafta Önce

Çok iyiyiz enflasyon oranı düşük her şey çok ucuz kiralar ucuz ev fiyatlari ucuz işsizlik bitti ekonomi tıkırında vaka sayilari baya düştü aksini iddia eden yok eğer olursa pkkli fetocu d hkpcli vatan hainidir çoook iyiyiz ha

Çiko
Çiko - 2 hafta Önce

Mediline varsa sorun yok

elazığ
elazığ - 2 hafta Önce

bir gün de mediline reklamı olmazsa şaşarım pes artık...en başarılı ameliyatlar tüm sorunlar burda çözülüyo maşAllah..şehir hastanesi üni hastanesindekilerin anası ağlamış bunlar hergün kamera karşısında uydurma vaka ve konularla şaha kalkıyorlar..gerçekten baydı artık..

SIRADAKİ HABER

banner7