Sağduyulu Hareket Etmeliyiz

İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda oynanan Evkur Yeni Malatyaspor - Elazığspor müsabakasının ardından Malatya’nın Darende ilçesinde taraftarlar arasında yaşanan tartışmanın yankıları devam ediyor.

Sağduyulu Hareket Etmeliyiz

Haftasonu İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda oynanan Evkur Yeni Malatyaspor - Elazığspor müsabakasının ardından Malatya'nın Darende ilçesinde Elazığspor taraftar gruplarına yapılan saldırı kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

Ancak her iki şehrinde aynı maneviyat ve aynı duygularla hareket ettiğini, her iki şehrin de sürekli devletinin vatanının yanında yer aldığını unutmamak gerekiyor.

18 Ağustos 2016 tarihinde Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik yapılan hain terör saldırısının ardından Malatya’dan çok sayıda vatandaş Elazığ’a gelerek yaralılara hem kan vermiş, hem de şehre moral olmuştu.

Bunun gibi geçmişte çok sayıda örneğini gördüğümüz dostluk, kardeşlik ilişkileri yaşanmıştı. Şehrimiz taraftarlarına karşı provakatif kişilerce yapılan saldırılara karşı sağ duyulu hareket etmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

Bu noktada yaşanan saldırının ardından Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da bir sağduyu mesajı yayımladı.

Başkan Yanılmaz mesajında şunları paylaştı;

 “FUTBOLUN ÖZÜ BİRLİK, BERABERLİK VE DOSTLUKTUR”

Çok sevgili hemşerilerim, 

Bizler, birçok farklılıklarımıza rağmen bu topraklarda yüzyıllarca barış ve huzur içinde yaşamayı başarmış kadim bir medeniyetin mensuplarıyız.

Tarihin her döneminde farklılıklarımızdan yararlanıp bizleri bölmek, bir birimize düşman etmek için planlı çalışmalar yapılmış ancak bu girişimlerin tamamı halkımızın sağduyusu ve ferasetine çarparak, paramparça olmuştur.

İstanbul’da oynanan Elazığspor-  Malatyaspor maçı sonrasında taraftarlarımıza yönelik çirkin bir saldırı yaşanmış, ardından da taraftar gurubunu taşıyan konvoyumuza yönelik müdahaleler olmuştur.

Özünde birlik, beraberlik ve dostluk barındırması gereken bir futbol müsabakası sonrasında yapılan bu saldırıları kesinlikle tasvip etmediğimizi ve kim olursa olsun bunu yapanlara karşı şehir olarak yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirtmek istiyorum. Şunu da ifade etmemiz gerekir ki birkaç kendini bilmez taraftarın yaptığı çirkin saldırılar,  yıllardan beri birçok alanda dostluk ve kardeşliğimizi yaşatıp pekiştirdiğimiz komşumuz Malatya halkının tamamını ilzam etmez.

18 Ağustos’ta ilimiz Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan hain saldırı anında kafileler halinde ilimize gelerek, yaralılara kan bağışında bulunan, geçmiş yıllarda ilimizde yaşanan depremlerin hemen ardından tüm ekip ve yardım malzemeleriyle yanımızda olan kardeş Malatya halkımız da özünde centilmence yarışmayı barındıran bir futbol maçı sonrasında yaşananları tasvip etmediklerini belirterek, üzüntüleri belirtmiş, olaylara sebebiyet verenlerin Elazığ-Malatya dostluğuna kasteden kötü niyetli insanlar olduğunu bizzat ifade etmişlerdir.

“AYRIŞTIRMALARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Sevgili hemşerilerim, 

Ülkemiz, 15 Temmuz ve sonrasında olduğu gibi tüm kurumlarıyla ihanet şebekeleri ile hainlerin kuşatma girişimlerine sahne olmuşken ve bu badire her siyasi görüşten, her mezhepten ve her meşrepten aziz milletimizin imanı, vatan ve bayrak sevgisi, cesareti ve kahramanlığı ile bertaraf edilmişken, bu menfur olay sebebiyle yeni bir ayrışma ve kamplaşmaya müsaade etmeyelim. 

Yaşanan olayları hem Elazığ, hem de Malatya kamuoyu nefret ve şiddetle kınarken, bu olayın iki şehir halkı arasında husumet ve nefrete dönüşmemesi için her birimize görev düşmektedir. Ülkemizde kaos ve kargaşa çıkarmak için her olayı fırsat bilen odaklara inat bizler nefret dili yerine dostluk dilini kullanmaya devam edelim.  Birliğin ve beraberliğin dili, nefret dilinin saçtığı kötülüklerden daha güçlüdür. Bizim komşularımızla birçok alanda rekabetimiz her zaman olacaktır ve olmalıdır. Ancak bu rekabet, hiçbir zaman şiddete, öfkeye ve ötekileştirmeye varmamalıdır. 

“TARAFTARLARIMIZI SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUM”

Birliğimize zarar vermemesi ve millet olarak geçtiğimiz önemli bir sürece gölge düşürmemesi açısından tüm hemşerilerimizi ve taraftarlarımızı sağduyulu olmaya davet ediyor, saygılar sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103