Sağlık Bakanı Koca, Afrika’dan Gelen ve Elazığ’da da Görülen Koronavirüsle İlgili Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından Elazığ'da da görülen mutasyonlu virüs hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Afrika’dan Gelen ve Elazığ’da da Görülen Koronavirüsle İlgili Açıklama Yaptı

Koronavirüs bilim kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Başkanlığı’nda toplandı.

Toplantı sona erdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından Elazığ'da da görülen mutasyonlu virüs açıklamalarda bulundu.

KOCA: MUTASYONLU VİRÜS SAYISI 196 OLDU

Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Bilim Kurulumuz bugün haftalık toplantısını yaparak aşılama çalışmalarını ve hastalığın seyrini gözden geçirdi. Mutasyonlar ve vakaların yeniden artış trendine karşı dikkat edilecek hususlar gündemdeydi. Riskli mutasyonlar sınır tanımadan yayılıyor. Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu. İki Güney Afrika, bir de Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Yeni mutasyonların görüldüğü ve vakaların yeniden artışa geçtiği bugünlerde tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz. Vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha fazla dikkatli davranmamızı gerektirmektedir. Hareketliliği artıracak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü ortamdan uzak duralım. Kapalı ve kalabalık yerlerden özellikle kaçınalım” ifadelerini kullandı.

KOCA: TEMASLILARI DA BENZER ŞEKİLDE İZOLE EDİLMİŞ DURUMDADIR

Fahrettin Koca, “Sağlık personelimizin ilk doz aşılamalarını takiben 75 yaş üstündeki tüm  büyüklerimizin aşılarının yapılmasına devam edilmektedir. Bugün itibarıyla yaklaşık 2.400.000 kişinin ilk doz aşıları tamamlandı. İkinci parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü büyüklerimizin ve aşama aşama 2’inci gruba dahil vatandaşlarımızın aşılanmasına geçilecektir. Tedarik planlaması ve aşı programımız planlandığı şekliyle sürmektedir. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde görülen mutasyonlu virüs hakkında açıklamalarda bulunmuştuk. Bu hususu dikkatle takip ediyoruz. Belli mutasyonlarda bulaşıcılığının daha yüksek olduğu yönünde bulgular var. Böyle durumlarda tedbirlerde gevşeme, riskin daha fazla artmasına yol açabilecektir. Ülkemizde mevcut İngiltere mutasyonları dışında iki vatandaşımızda Güney Afrika varyantı, bir vatandaşımızda da Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Bu vatandaşlarımız tedbir kapsamında hastanede izole edilmektedir. Temaslıları da benzer şekilde izole edilmiş durumdadır” diye konuştu.

KOCA: ELDE EDİLECEK BULGULAR SONRAKİ ADIMLARIMIZIN BELİRLEYİCİSİ OLACAKTIR

Kısıtlayıcı tedbirlerin hayatımızı ne denli zorlaştırdığının farkındayız. Bu yüzden kontrolü elden bırakmadan bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Okullarımızda sınırlı birşekilde yüz yüze eğitime tekrar başlanması yönünde karar alındı. Hareketliliğin daha az olduğu köy okullarında 15 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime başlanacak. Mart ayında ise ilkokullarımız, 8 ve 12’inci sınıflar ve özel eğitim okullarında salgının seyrine göre kontrollü ve seyreltilmiş şekilde eğitimin başlaması hedeflenmektedir. Sınırlı da olsa artan hareketlilikle beraber doğacak muhtemel risklere karşı sıkı bir takip yapılacaktır. Elde edilecek bulgular sonraki adımlarımızın belirleyicisi olacaktır. Biliyoruz, öğrencilerimiz okullarını, öğretmenlerimiz öğrencilerini özledi” şeklinde konuştu.

KOCA: ANCAK BİRLİKTE BAŞARIRIZ

Ailelerimizin bu husustaki endişelerinin farkındayız. Ancak salgının hızının artması ile kaybolabilecek hayatların telafisi mümkün değildir. Bunu gözeterek çok hassas bir denge içinde hareket etmemiz gerekmektedir. Son günlerde ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha fazla dikkatli davranmamızı gerektirmektedir. Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız. Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe de sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde gerek vaka sayılarının artış eğilimini gerekse hareketliliğin sebep olabileceği riskler dikkate alınarak karar alınmalıdır. Tedbirlerle elde ettiğimiz kontrol, başarılı bir aşılama takvimi yürütmemize de fırsat vermektedir. Uzayan kısıtlama sürelerinin toplum hayatında yol açtığı güçlüklere rağmen, elde ettiğimiz bu fırsatı yitirmeye tahammülümüz yoktur. Eski normallerimize dönebilmemiz, bu tedbirlere daha sıkı uyabilmemizle mümkündür. Mevcut tedbirlerle birlikte kapalı ve kalabalık yerlerden özellikle kaçınmalıyız. Hiç gevşemeden, rehavete kapılmadan, tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi ulusal boyutta sürdürme kararlılığındayız. Ancak birlikte başarırız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 21:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ
Elazığ - 1 ay Önce

Seyahat kısıtlaması getirmezseniz bu iş alır başını gider. Zaten Bi b*ktan geri kalsak olmaz şehir olarak

Elazığ
Elazığ - 1 ay Önce

Seyahat kısıtlaması getirmezseniz bu iş alır başını gider. Zaten Bi b*ktan geri kalsak olmaz şehir olarak

elazığlı
elazığlı - 4 hafta Önce

depremi virüs patlaması ilk mutasyon...Biz elazığlıların günahı çok..Allah çektiriyo...sonumuz hayrola..

Selçuk
Selçuk - 4 hafta Önce

Vürüs mü açıklama yapmış yoksa bakan orayı tam anlamadım.

SIRADAKİ HABER

banner103