Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonları Basın Mensuplarına Gezdirildi

Baskil İlçesi Akuşağı köyü yakınlarındaki Saklıkapı ile Keban ve Karakaya baraj göllerinin bağlantı noktasını oluşturan Karaleylek kanyonları, Elazığ’a davet edilen basın mensuplarına gezdirildi.

Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonları Basın Mensuplarına Gezdirildi

Baskil İlçesi Akuşağı köyü yakınlarındaki Saklıkapı ile Keban ve Karakaya baraj göllerinin bağlantı noktasını oluşturan Karaleylek kanyonları, Elazığ’a davet edilen basın mensuplarına gezdirildi.

Geziye Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, kurum müdürleri, STK temsilcileri, yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

BULUT: GAZETECİLERLE BURALARI GEZMEK TANITIM NOKTASINDA ÇOK ÖNEMLİDİR

Bu bölgeyi ilk defa görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Milletvekili Bulut, “Karaleylek ve Saklıkapı kanyonları muhteşem güzelliğe sahip, tabi buraları dalış sporundan dolayı biliyorum. Ama bu kanyonları ilk defa gördüm. Sayın valimize buraların keşfi ve tanıtılması noktasındaki gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şehrimize farklı illerden gelen gazetecilerle buraları gezmek tanıtım noktasında çok önemlidir. Bu güzergâhtaki kanyonlar, var olan turizm potansiyelimizi daha üst seviyelere taşıyacaktır” dedi.

KALDIRIM: YENİ BİR DESTİNASYON OLMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR

Elazığ’da göreve başladığı ilk günden beri şehrimizin turizm potansiyelini hakkettiği yere kavuşturmak için çalışmalar yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım,  “İlimize davet ettiğimiz basın mensuplarıyla dünyanın en güzel kanyonlarını tanıtmak, bu bölgenin markalaşması ve yeni bir destinasyon olması için önemli bir adımdır. Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarının sadece Elazığ ve Türkiye için değil dünya turizmi açısından da önemli kazanım olacaktır” ifadelerini kullandı.

KALDIRIM: HEDEFİMİZ, DÜNYA TURİZMİNİN HİZMETİNE SUNMAK

Vali Kaldırım, “Baskil ve Keban ilçe sınırları arasında Karakaya Baraj Gölü kıyısından başlayarak yer yer yarım metreye kadar daralan genişliği ve bazı kısımlarda 200 metreye varan yüksekliğiyle 4,5 kilometrelik vadi tabanı boyunca uzanan Saklıkapı Kanyonu, benzersiz karstik oluşumları, mağaraları, kaya fosilleri, kendine has flora ve faunasıyla dikkati çekiyor. Keban Baraj Gölü'nden başlayarak tekneyle gezilebilen 40 kilometrelik Karaleylek Kanyonu da alabalık tesisleri, sarp kayalıkları, karstik mağara oluşumları, tarihi mağara yerleşimleri, mağara tavanlarından sarkan kökü yukarda aşağıya doğru büyüyen ağaçları, karaleylek, martı, şahin gibi kuş türleri ve muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini cezbedecektir. Bu kanyonlardaki mağaralarda yaklaşık 10 bin yıllık yaşam tarihine şahit oluyoruz. O dönemde yaşadıkları bu mağaralara medeniyetlerini kazımışlar. Tabi bu kanyonlar ile ilgili çalışmalarımız henüz çok yeni, araştırma ve incelemeler ilerledikçe hem tarihi açıdan hem de turizm açısından sadece ülkemizin değil dünyanın en çok ziyaret edilen kanyonları olacaktır. Yeni tur paketleri oluşturuyoruz, adım adım ilerliyoruz. Hedefimiz, bu doğa harikası mekânları koruyarak dünya turizminin hizmetine sunmak” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kazım
Kazım - 1 yıl Önce

Keban da, Pertek Feribot iskelesi bölgesinde, Hazar Gölünde Yat ve Tekne Turları için Marina lazım, yoksa Elazığın tüm tabiat ve Kültür varlıkları gibi atıl kalır

SIRADAKİ HABER

banner103