Şanlı Zaferimizin 98. Yılı Kutlu Olsun

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında Türk ordusunun zaferle taçlandırdığı kahramanlık destanı olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yılını kutluyoruz.

Şanlı Zaferimizin 98. Yılı Kutlu Olsun

98 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Büyük Taarruz, Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.

20 Temmuz 1922'de kendisine 4. kez başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal, işgalcilere karşı hazırlıklarını gizlice yürüttü. Bunun başlıca iki nedeni vardı; gereken cephane ve malzemeyi toparlayabilmek, savaş için yeterli asker sayısına ulaşmak.

Başkumandan Mustafa Kemal, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü ve Birinci Ordu Komutanı Nureddin İbrahim Konyar, bir araya gelerek taarruz ile ilgili son detayları görüştü.

Hatta büyük taarruz öncesinde diplomatlara bir çay partisi bile verildi. Bunun ardından da milli mücadelenin en kritik savaşlarından biri olan büyük taarruz için düğmeye basıldı.

Savaşa katılan Türk ordusundaki asker sayısı 207 bin civarında iken, Yunan askeri sayısı ise yaklaşık 225 bindi. Yunan ordusunun silah ve cephane konusunda Türk ordusuna karşı sayıca üstünlüğü de bulunuyordu. Hava desteğinde ise Türk ordusunun gücü, karşısındaki orduya göre oldukça zayıftı.

İki ordu arasındaki savaş, piyade ve süvari birlikleri arasında geçecekti. Türk süvari birlikleri kendilerine düşen hayati görevi layıkıyla yerine getirerek savaşın kazanılmasında önemli rol oynayacaktı. 26 Ağustos gecesi Afyon'da başlayan Büyük Taarruz’u Mustafa Kemal, bizzat kendisi yönetti.

Birçok cephede bulunan Mustafa Kemal'in savaş meydanlardaki büyük tecrübesi, buradaki savaşın kazanılmasında da önemli rol oynayacaktı. Dört gün süren Büyük Taarruz, Dumlupınar Meydan Muharebesi Meydan zaferiyle taçlandırıldı. Mustafa Kemal Atatürk, kazanılan bu zaferin ardından Türk askerlerine “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” talimatını verdi. Bu emir doğrultusunda üç koldan ilerleyen Türk ordusu; 1 Eylül'de Uşak'ı, 2 Eylül'de Eskişehir'i, 6 Eylül'de Balıkesir ve Bilecik'i, 7 Eylül'de Aydın'ı, 8 Eylül'de Manisa'yı geri aldı. İşgalci askerlere son darbe ise İzmir’de vurulacaktı.

Çanakkale ve Sakarya savaşlarında işgalci güçler geri püskürtülürken, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ilk kez zaferle sonuçlanan taarruz savaşı olarak tarihe geçti. 30 Ağustos 1922 yıllarca süren Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını müjdeleyen bir tarih olarak da kayıtlara geçti.

98 yıl önce kazandığımız zafer, Türk ve dünya tarihinde dönüm noktası oldu ve ilelebet dönüm noktası olmaya devam edecek.

Zaferimizin 98. Yılı kutlu olsun…. Ordular, İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri…

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2020, 23:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Türker
Türker - 2 yıl Önce

Kurtuluş mücadelemizin zaferle taçlandığı 30 Ağustos, küllerinden doğan bir milletin azim ve cesaretinin sembolüdür. Bu zafer güçlü, şerefli ve asil milletimizindir! Bağımsızlık yolunda Atamızın yaktığı meşaleyi inanç ve kararlılıkla taşıyan tüm yurttaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun!

Güngör
Güngör - 2 yıl Önce

Zafer Bayramı kutlu olsun

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109