Sarahatun Camisi İbadete Açıldı

Bir süredir restorasyonda olduğu için ibadete kapalı olan Harput meydanında bulunan Sarahatun Cami’si yeniden ibadete açıldı.

Sarahatun Camisi İbadete Açıldı

Tarihi Belde Harput Meydanında bulunan Sarahatun Camisi yeniden ibadete açıldı.

Bir süredir ibadete kapalı olan camide restorasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Çalışmaların tamamlandığı camiyi gezen İl Müftüsü Selami Aydın, bilgiler aktardı.

AYDIN: BİN 500’LÜ YILLARDA İNŞA EDİLMEYE BAŞLANILMIŞ

Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat ve İş İnsanı Bünyamin Akyıldız ile birlikte incelemelerde bulunan Müftü Aydın, “Bu camimiz Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın annesi Sarahatun tarafından ilk olarak ahşap olarak yapılıyor. Daha sonra bin 500’lü yıllarda Hacı Ahmet Efendi zamanında Könk Köyü’ndeki vakıf arazisi satılmak suretiyle bu cami yeniden inşa ediliyor. Türk mimari tarzında kesme taşlardan kare şeklinde yapılan güzel bir camimiz” ifadelerini kullandı.

AYDIN: BU BİZİM ECDADIMIZDAN BİZE KALA BİR MİRASTIR

Cami ile ilgili de önemli detaylar anlatan Müftü Aydın, “Kapının çıkışında pencerede sadaka taşının bulunduğu yer var. Orada sadaka taşı var. Oraya insanlar gelip oraya sadakalarını, zekatlarını bırakıyorlar ve ihtiyacı olan insanlar da gelip oradan alıyor. Veren elle alan el belli değil. Kimin para koyduğunu, kimin para aldığını bilemiyoruz. İşte ecdadımızdan bize kalan budur. Yaklaşık 300 yıldan fazla camimizin önünde çınar ağacı var. Bu bizim ecdadımızdan bize kala bir mirastır. Bu tescillidir, kayıtlıdır. Genellikle camilerimizin önünde çınar ağacı vardır. Çınar ağacının özellikleri vardır. Bunun yapraklarının ayrı bir özelliği var. Çınar ağacının kökleri nemi alır. Camimizi korunmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığlı
Elazığlı - 4 gün Önce

Zülfü demirbağın elazığ spor haberi neden yorumlara kapatılmış. Beceremiyorsanız yapmayın arakdaş . Yapıyorsanızda insanların yorunlarını silmeyin tepki olunca yorumlara kapatmayın. Not: elazığspora kamu kaynaklarının verimesini yanlış bulanlardanım. Ancak insanların görüşlerini söylemesini de engeleyemezsinizZ . Elazığ son haber

SIRADAKİ HABER

banner103