Sarımsağın Bilinmeyen Faydaları

Bakalım kokusu yüzünden kaçtığınız sarımsağın yararlarını okuyunca ona karşı hisleriniz ne kadar değişecek?

Sarımsağın Bilinmeyen Faydaları

Kokusu sebebiyle kimilerimizin uzak kaldığı sarımsak, faydaları ile göz dolduruyor.  İşte sarımsağın bilinmeyen faydaları:

1- Saçlarınız daha güzel görünsün.

Sarımsağın içinde yüksek seviyede yer alan allicin adlı bileşen, saç problemlerini giderir. Ezilmiş ya da dilim dilim parçalanmış sarımsak dişlerini saç diplerinizin olduğu deriye sürerek masaj yapın. Sarımsağın içine yağ ekleyip masajı daha faydalı hale getirebilirsiniz.

2- Soğuk Algınlığından Korunun

Yoğun bir şekilde antioksidanlar barındıran sarımsak, her gün en azından bir diş tüketilmesi halinde bağışıklık sistemine büyük güç verir. Güçlü bağışıklık sistemi sayesinde soğuk algınlığına yakalanma ihtimaliniz azalır, zaten soğuk algınlığı yaşıyorsanız daha kısa sürede hastalıktan kendinizi kurtarabilirsiniz.

3-Sedef hastalığının izlerini hafifletin.

Sedef hastalığından etkilenen bölgelere sarımsak yağı sürebilirsiniz. Sarımsakta bulunan anti-inflamatuar özellikleri vasıtasıyla vücutta sedef hastalığının görüldüğü bölgelerde bu hastalığın izlerini daha belirsiz hale getirmek mümkün.

4-Sivilce mi daha kötü, sarımsak kokusu mu?

Sivilcelerin yok edilmesi konusunda sarımsağın bir numaralı ilaç olmadığını kabul ediyoruz. Ama araştırmalar ve deneyimler gösteriyor ki; sarımsak, biçimsiz sivilceleri yok etmede çok iyi bir doğal tedavi yöntemi. Sarımsakta yer alan antioksidanların bakterileri öldürmesi ile birlikte sivilceler yavaş yavaş yok oluyor.

Efektif bir tedavi için dilimlenmiş sarımsak parçalarını aknelerinizin üzerine sürebilirsiniz. Artık senelerce kokusu yüzünden iğrenç bulduğunuz sarımsağı yüzünüze büyük bir zevkle sürmeye başlayabilirsiniz.

5- Sivrisinekleri yok edin.

Bilim her ne kadar bunun sebebini net bir şekilde ortaya koyamıyor olsa da sivrisinekler sarımsağı sevmiyor. Hindistan’da yapılan araştırmada, kola ve bacağa sarımsaklı bir karışım sürüldüğü zaman sivrisinekleri insanlardan uzak kaldığı, onları rahatsız etmediği gözlemlendi.

Bu sarımsaklı karışımı; sarımsak yağı, vazelin ve balmumu ile solüsyon ortaya çıkarıp siz de bedeninize uygulayabilirsiniz.

6- Vitaminler açısından zengin

7- Tansiyonu kontrol altına alın

Allin adlı bir bileşen sarımsağa kokusunu veriyor ve bu bileşen damarları daraltıp kan basıncını yükselten hormonu baskılıyor. Bu sayede kan inceltici karakteri sayesinde kan döngüsünü kolaylaştırıp tansiyonunuzun normal seviyelerde olmasını destekliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur, adet dönemi gibi kanama süreci içerisindeyseniz tansiyon düşürmek adına sarımsak tüketimi yapmayın.

Diğer önemli nokta ise tansiyonu zaten düşük olanların sarımsak tüketmeleri halinde bayılacak seviyede halsizlikle karşı karşıya kalmaları

8- Uçuk tedavisinde bire bir etkili

Bir miktar ezilmiş sarımsağı uçuk üzerinde tuttuğunuz durumda ağrı ve şişlik azalacaktır, takviye sarımsaklar ile uçuğun daha hızlı iyileşmesi bile sağlanabilir.

9- Daha çok balık tutun.

Balıkların sarımsak kokusuna bayıldığı biliniyor. Bu yüzden sarımsak kokulu balık yemleri ile daha çok balık yakalayabilirsiniz. Sarımsak dişlerini kullanıp kendi yeminizi hazırlamanız ve daha çok balık tutmanız da mümkün.

10- Kilo kontrolünde yardımcı

Bazı uzmanlar da sarımsağı, kilo kontrolü konusunda insanlara yardımcı bir besin olarak tanıtıyor. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bol sarımsak tüketen farelerin bedenlerinde yağ depolamaları azaldı ve kiloları düştü.

11- Bitkilerinizi sarımsakla koruyun

Bahçe işleriyle ilgileniyorsanız ve bahçedeki bitkileriniz böcekler tarafından haşat ediliyorsa, sarımsak ile bu canlıları def edebilirsiniz. Sıvı sabun, sarımsak ve mineral yağdan oluşturacağınız natural tarım ilacını sprey bir şişeye doldurup bitkilerinize püskürtün ve bahçenize zarar veren böcekleri ortamdan uzaklaştırın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103