Şehir Meclisi, Konteyner Kentte Yaşayan Vatandaşların Sıkıntılarını Dile Getirdi

Elazığ Şehir Meclisi, Konteyner Kentlerde incelemelerde bulunarak, konteynerda yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Sıkıntıları tek tek sıralayan dönem sözcüsü Turan Yıldız, yetkililere seslendi.

Şehir Meclisi, Konteyner Kentte Yaşayan Vatandaşların Sıkıntılarını Dile Getirdi

Elazığ Şehir Meclisi; Aşağı Demirtaş’taki konteyner alanını ziyaret ederek, burada kalan vatandaşların sıkıntılarını diledi.

Kurulan 698 konteynerden 435'inde bin 516 vatandaşın yaşadığını ifade eden Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü Turan Yıldız, Konteyner kentte yaşayan vatandaşların dinledikten sonra tespit ettikleri sorunları sıraladı.

YILDIZ: İLAVE SEFERLER KONULURSA PROBLEM ÇÖZÜLMÜŞ OLACAKTIR

Yıldız, konteyner kentte yaşayan vatandaşların, Ulaşım konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Mevcut durumda Konteyner Kente sadece saat başı toplu taşıma araçları girmektedir. Bu ise talebi karşılayamaktadır. Minibüslerin de bu lokasyona hizmet vermesi sağlanırsa veya özellikle mesai saatleri civarında ilave seferler konulursa problem çözülmüş olacaktır” dedi.

YILDIZ: BİR PSİKOLOJİK DESTEK OFİSİNİN KURULMASININ GEREKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Konteyner alanında 1 doktor ve 1 hemşire ile sağlık hizmetleri yürütüldüğünü ifade eden Yıldız, En azından bu sayının iki katına çıkarılması, hem sağlık hizmetlerinin daha hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak hem de mağdur vatandaşlarımızın psikolojik olarak önemsenmeme düşüncesinden arınmalarına sebep olacaktır.

Vatandaşlarımız 21 m2'lik alanda bir taraftan yaşam mücadelesi verirken diğer taraftan çocuklarının geleceğinden endişe etmektedir. Boş olan 263 konteynerden yeteri kadarı düzenlenerek çocukları sessiz bir ders çalışma ortamına kavuşturmak gerekmektedir. 21 m2'lik alanda yaşam mücadelesi vermenin, gelecek endişelerinin yetişkinlerde ve çocuklarda oluşturacağı travmaların önlenebilmesi için bir Psikolojik Destek Ofisinin kurulmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz” diye ifade etti.

YILDIZ: HERHANGİ BİR KARANTİNA UYGULAMASI YOKTUR

Yıldız, Konteyner Kentte uygun bir alanda pazar yeri oluşturulması ve haftada bir gün pazar kurulması vatandaşların ihtiyaçlarını daha uygun fiyatlara karşılayabilmeleri ve taze ürüne ulaşabilmeleri, ekonomik ve sağlık açısından oldukça elzem bir meseledir. Pandemi gerekçesi ile Konteyner Kente ziyaretçi girişi yasaktır. Oysa ki herhangi bir karantina uygulaması yoktur. Burada yaşamak zorunda kalan vatandaşlara Tecrit uygulaması doğru bir yaklaşım değildir” ifadelerini kullandı.

Havaların ısınmasına bağlı olarak yerleşkede sık sık yılan, akrep vb. zehirli mahlukatlara rastlandığı ifade eden Yıldız, “İlgili kurumların bölgede sık sık ilaçlama çalışması yapması ve sağlık ocağında bu tip zehirlenmelere karşı gerekli ilaç ve aşıların bulundurulması gerekmektedir” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2020, 20:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ
Elazığ - 8 ay Önce

Herseyden önce evlerimizi yerinde yapılmasına yardım edilmesi gerekiyor kış geldi artik

N. K.
N. K. - 8 ay Önce

Daskı olan orta hasarlıların sorunu mutlaka çözülmeli. Mademki evlerimiz yıkılacak o zaman dasktan da faydalanmamız gerekir. Yıllarca DASKımızı boşuna yapmadık. Milletvekilleri sorunumuza kulak asmıyorlar. Sayın Valimizden çözüm bekliyoruz.

Yetiş yılmaz
Yetiş yılmaz - 8 ay Önce

Konteyner kentlerin yarısı boş

METİN
METİN @Yetiş yılmaz - 8 ay Önce

21 metrekareye 5-6 kişilik bir aile nasıl sığacak Allah aşkına...

SIRADAKİ HABER

banner103