Serince’de Oluşturulan Müzede Kültürel Miraslar Sergileniyor

Elazığ’ın en eski köylerinden eski ismi Şüşnaz, yeni ismi Serince olan köy, tarihi zenginliklerini, oluşturdukları kültür evi ve müze ile yaşatıyor.

Serince’de Oluşturulan Müzede Kültürel Miraslar Sergileniyor

Elazığ Merkeze bağlı Şüşnaz-Serince Köyü, tarihi ve kültürel zenginliklerini oluşturulan kültür evi ve müze ile yaşatıyor.

19857 yılında yapılan tarihi ilkokulu binası, köy muhtarlığı ve köy sakinlerinin desteği ile kültür evi ve müzeye çevrildi.

ÖZ: ÇOK GÜZEL BİR ŞEY OLDU

Serince Köyü Muhtarı Eyüp Öz, “Kültür evi olarak yaptık okulumuzu. Köylülerimizin desteği ile yaptık. Allah razı olsun köylülerimizden. Zekai Akılotu’nun desteğiyle, yardımıyla köyümüzü şenlendirdik. Çok güzel bir şey oldu. Gelen arkadaşların hepsi memnunlar. Allah razı olsu” dedi.

AKILOTU: KÖYÜMÜZDE TARİHİ MALZEMELER ÇOK

Köy Sakini ve İşadamı Zekai Akılotu da, “Tarihi bir binamız. 1957’de yapılan bir ilkokulumuz. Milli Eğitim’den, Muhtarımız Eyüp Bey’den Allah razı olsun. Gittik beraber köy adına aldık. Burada tadilat yaptık. Köyümüzde tarihi malzemeler çok. Onları değerlendirelim dedik. Onları astık. Kürsü başı odası yaptık. Biz müze yaptık. Muhtar odası yaptık. Muhtar odasının içini komple döşedik. Kürsü başı odamızı komple yaptık ve Şehitlerimizin yani Şüşnaz Köyü’nden Şehit olanların, seferberliğe gidenlerin isimlerini çıkardık. Milli Eğitim’den burada görev yapmış öğretmenlerimizin isimlerini çıkardık. 300 yıllık 400 yıllık malzemeler var burada. Halen daha çıkaramadığımız değirmen var. At ile çekilen değirmen taşları var. Malzemeler çok. Üstte tarihi mezellerimiz var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103