Tablosunun Dali’ye Ait Olduğunu Düşünen Şahıs 5 Milyon Euro'ya Satışa Çıkardı

Elazığ’da yaşayan İbrahim Solmaz, antikacı arkadaşından satın aldığı tablonun Salvador Dali’ye ait olduğunu iddia etti. Solmaz, tabloyu 5 milyon Euro'ya satışa çıkardı.

Tablosunun Dali’ye Ait Olduğunu Düşünen Şahıs 5 Milyon Euro'ya Satışa Çıkardı

Elazığ’da gıda sektöründe esnaflık yapan 2 çocuk babası İbrahim Solmaz, antikacı bir arkadaşının dükkanına uğradı.

Bu sırada bir kadın antikacıya bir tablo sattı. Kadın kapında çıkarken antikacıya 'O tablonun kadrini kıymetini iyi bil' demesi üzerine çocukluktan beri tablo meraklısı olan Solmaz, hemen tabloyu satın aldı.

Kadının kullandığı söz üzerine tabloyu araştırmaya giren Solmaz, tablonun 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Salvador Dali’ye ait olduğunu belirledi. Tam emin olmak için uzun bir süre araştırma yapan Solmaz, Dali'nin gerçek tabloları ile kendi tablosunu kıyaslamaya başladı. Solmaz, tablonun alt kısmında bulunan Dali’nin imzasına ultraviyole ışık tutuğu zaman Dali’nin imzanın içinde kendi portresinin belirdiğini fark etti.

Solmaz, yaptığı kıyaslamalarda gerçek tablolarda da aynı figür ve desenlerin olduğunu gördü. Antikacılarında fikirlerini alarak tablonun Salvador Dali’nin gizemli eserlerinden bir tanesi olduğunu belirten Solmaz, tabloyu 5 milyon Euro’dan satışa çıkardığını kaydetti.

“BEN DE GERÇEK OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Antikacı arkadaşını ziyaret ettiğini dile getiren İbrahim Solmaz, "Bu sırada kendisinde bu tabloyu fark ettim. Tabloyu getiren bir bayan arkadaştı. Kendisini tanımıyoruz. Benim de tabloya merakım olduğu için kendisinden tabloyu talep ettim, sağ olsun arkadaşım da beni kırmadı ve bana sattı. Tablolara çocukluktan beri merakım var. Kadın bu tabloyu satarken arkadaşın yanındaydım. Arkadaşıma 'bu tablonun kadrini kıymetini iyi bil' dedi. Bu cümleyi duyunca tablo beni daha da etkiledi. Tabloyu satın aldım. Bayanın kadrini kıymetini iyi bil cümlesi aklıma takılınca bir inceleme yaptım. Ultraviyole ışıklarla ve yüksek çözünürlüklü ekranda incelediğim zaman tablodaki resimde bazı x işaretleri Salvador Dali’nin kendi resmini nakşettiğini ve birçok figür olduğunu gördüm. İnternete uzun araştırmalar yaptıktan sonra Salvador Dali’nin yaptığı resimleri ve tabloları inceledim. Benim elimdeki tabloyla çoğu fırça darbesi ve kafa yapıları uyuşuyor. Bir arkadaşım var. Kendilerinin de eskiden İstanbul’da Sanat Galerileri vardı. Kendisiyle görüşüp durumu anlattım. Bana 'Tabloyu ıslak mendille silelim ve 15 dakika bekleyelim. Tablo sahte ise boyası dağılır' dedi. İşlemi yaptık ve resimde hiçbir dağılma olmadı. Arkadaşım resim orijinal ve gerçektir dedi. Ben de gerçek olduğuna inanıyorum” dedi.

“SALVADOR DALİ’NİN RESİMLERİNİ KARŞILAŞTIRDIĞIM ZAMAN BENİM RESMİMLE UYUŞUYOR”

Bu şekilde resmin gerçek olduğuna kanaat getirdiğini ifade eden Solmaz, “ Resmi şuan satmak istiyorum. Alıcılarını bekliyorum. Araştırmalarıma göre Salvador Dali’nin resmini 15,8 milyon Euro’ya sattılar. Bende buna 5 milyon Euro istiyorum. Resmimin gerçek olduğunu biliyorum. Eminim araştırmalarım neticesinde konuşuyorum. Çünkü internete Salvador Dali’nin resimlerini karşılaştırdığım zaman benim resmimle uyuşuyor. Yaptığı kafatasları, kullandığı boya şekilleri, fırça izleri ve imzasında Salvador Dali’nin kendi portresinin olması kanıttır. Bunlara ultraviyole ışıklarla ve yüksek çözünürlüklü ekranda incelediğim zaman noktanın yanında x işareti var. X demek kanaatimce gizem demektir. Bu da Salvador Dali’nin gizemli tablolarından bir tanesi anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 10:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Antikacı arden
Antikacı arden - 2 ay Önce

He öle elin golun deydir ortada gorumasız gezdir peynir zeytin yediyin masaya goy sorada alırsın 5 milyon he başka bişeyi verirler adama

Sen de bunu yedin
Sen de bunu yedin - 2 ay Önce

Umut fakirin ekmeğidir :D

gagko
gagko - 2 ay Önce

inşAllah da gerçektir, yabancı kazanacağına hemşerim kazansın

Yukarı Şehirli Gakko
Yukarı Şehirli Gakko - 2 ay Önce

Bu adamın akli dengesinin sorgulanması lazım. Şirketinin eski işleri kalmadı demek ki ortalıkta süs niyetine yapılan bu tür resimleri Salvador Dali nin yaptığına önce kendini inandırmış sonra da başkasını inandırmaya çalışıyor. 50 lira eder o da bezi...

bana
bana - 2 ay Önce

dali yapimi 5 kilo bulgur, 1 adet tablo amma dali'nin olmazsa almam haaa

Sanmıyorum.
Sanmıyorum. - 2 ay Önce

Salvador Dali' nin bu tarzda bir çalışma sı hiç bir zaman olmadı ve orneklerini incelerseniz daha marjinal enteresan resimleri vardır.

Hiç mi hiç sanmıyorum
Hiç mi hiç sanmıyorum - 2 ay Önce

Salvador Dali’nin tarzı hiç değil keşke başka biraz araştırıp sallasaymış

ali
ali - 2 ay Önce

yok on trilyon :))

ali
ali @ali - 2 ay Önce

hap mı içtin olum sen :))

FARK
FARK @ali - 2 ay Önce

5.000.000 EUROX16,26=81.300.000,00 TL EDER
YOK 10 TRİLYON İFADENİ YEDİ BÖYLELİKLE


SIRADAKİ HABER

banner109