banner83

Tarihin Peşinden Koşmaktan Yorulmadı

Hayatını Palu İlçesinde sürdüren 84 yaşındaki Yaşar Bahçeci, tavsiye üzerine başladığı antikacılıkta 50 yılı aşkın sürede binlerce değerli eşya topladı.

Tarihin Peşinden Koşmaktan Yorulmadı

Palu ilçesinde yaşayan "Antikacı Yaşar" lakaplı 84 yaşındaki Yaşar Bahçeci'nin hayatının 50 yılından fazlası, köy köy gezip tarihi değere sahip olan eşyaları satın alarak müzelere ve antika tutkunlarına ulaştırmakla geçti.

Yarım asır boyunca Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun her köşesini dolaşıp antika eşya toplayan Bahçeci'nin hayat hikayesi de yaptığı iş kadar dinleyenlerin ilgi odağı oluyor.

Yetim ve öksüz büyüyen, gençlik yıllarını gurbette inşaatlarda çalışarak geçiren Yaşar Bahçeci, antika eşyalar alıp, satarak, evlendi ve bu işle 6 çocuk büyüttü.

"Antikacı Yaşar" şimdilerde ise evinin bahçesinde sanat galerisine dönüştürdüğü depoda, Selçuklu'dan Osmanlı'ya birçok medeniyete ait binlerce antika eşya arasında geçmişi yad ediyor.

Palu Kalkındırma Tanıtma ve Eğitim Derneği Başkanı Hüseyin Saylan, Yaşar Bahçeci’nin sahip olduğu antikalarla, Palu’da onun adına bir müze açılmasını istiyor.

VİDEO:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7