Tarım İl Müdürlüğü Ekipleri Denetimlerini Sürdürüyor

Elazığ Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince 2022 yılı içerisinde ihbar hatlarına yapılan 389 ihbar ve şikayet neticesinde 384 işletmeye yasal işlem uygulandı.

Tarım İl Müdürlüğü Ekipleri Denetimlerini Sürdürüyor

Elazığ Tarım İl Müdürlüğü ekipleri ‘gücenilir gıda, sağlıklı yaşam’ sloganıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda İl Müdürlüğü ekipleri denetimlerini işletme ayrımı yapılmaksızın devam ettiriyor.

İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince 2022 yılı içerisinde ihbar ve şikayet hattına gelen konular üzerine yapmış olduğu incelemeler sonucunda 384 işletmeye yasal işlem başlattı.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" na göre Bakanlığımızca yürütülmektedir. Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da Gıda İşletmelerinin Riske Dayalı Denetim Sıklığı, Bakanlık Gıda Numune Alma Planı, İl Yıllık Gıda Numune Alma Planı, Kalıntı İzleme Planı kapsamında ve Alo 174 Gıda Hattı ile CİMER kanalıyla yapılan şikayetlere istinaden ilimizde faaliyet gösteren 5005 adet Gıda Üretim, Satış ve Toplu Tüketim ile Yem İşletmelerinde 7359 denetim yapılmıştır. Yapılan denetimler Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik ile Gıdanın Resmi Kontrolü ve İdari Yaptırımlar Prosedürü doğrultusunda gerçekleştirilmekte olup Gıda Güvenilirliği konusu ön planda tutulmaktadır. Gıda Hijyen Yönetmeliği esasları dikkate alınmakta insan sağlığı açısından tehlike oluşturacak durumlarda işletme hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmaktadır.2022 yılında İl Müdürlüğümüze 389 adet ihbar ve şikayet yapılmıştır. Yapılan resmi kontrol ve denetimler sonucunda İlimiz tarafından 301 adet numune alınmış ,70 adet işletmeye idari para cezası yaptırım kararı uygulanmış, 5 adet işletme için Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca 4733 sayılı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile 4250 sayılı  İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu kapsamında  8 adet cezai işlem uygulanmıştır” denildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109