Teç-Sen’den Genel Eylem

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası, “yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılsın” ve “engelliden hizmetli olmaz” sloganlarıyla genel eylem gerçekleştirdi.

Teç-Sen’den Genel Eylem

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası, Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın!” ve “Engelliden Hizmetli olmaz!” sloganıyla genel eylem gerçekleştirdi.

DOĞAN: YARDIMCI HİZMETLER SINIFINDA GÖREV YAPAN KAMU ÇALIŞANLARININ TANIMI BELLİ DEĞİLDİR

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası İl Başkanı İbrahim Doğan yaptığı açıklamada, “Doğalgaz ve kaloriferin olmadığı zamanlarda sınıflarımızın ve devlet kurumlarımızın soba ile ısıtıldığı dönemlerde yardımcı hizmetler sınıfı personelleri üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmiştir. Ancak aradan geçen 56 yılın sonunda hem mevcut okullarımızın ve kamu kurumlarımızın sayısı artmış, hem de yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personel sayısı azımsanmayacak oranda azalmıştır. Kaldı ki sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nda 55 bin okul, 590 bin derslik ve 992 il ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün tüm işleri 32 bin yardımcı hizmetler sınıfı personellerine yaptırılmaktadır. Bugün itibariyle sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu yardımcı hizmetler sınıfı personel sayısı tam 192 bindir. Milli Eğitim Bakanlığı toplam 224 bin personelin yapması gereken işi 32 bin personele yaptırmaya çalışmaktadır. Yardımcı hizmetler sınıfı personelleri devlet memurudur ve emin olun Süpermen değildir. Ama Milli Eğitim Bakanlığı yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan eğitim çalışanlarını Süpermen gibi çalışmaktadırlar. Öncelikle yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan kamu çalışanlarının tanımı belli değildir” ifadelerini kullandı.

DOĞAN: YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ KALDIRILIP YENİ BİR MİLAT VE YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPILMALIDIR

Hizmetlileri “Süper Hizmetli” olarak adlandıran Başkan Doğan, “Süpermen hizmetlinin işi biter mi? Bitmez. Çünkü bir de amir ne diyorsa onu da yapmak gibi bir görevi vardır. Onu da yapar. Eskiden eğitim seviyesi okul olan bu arkadaşlarımız artık lise, üniversite ve hatta yüksek lisans ve eğitim fakültesi mezunu olup da yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan arkadaşlarımız vardır. Önce ihtiyaç iken bugün artık anlamını yitiren ve miadı dolan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılıp yeni bir milat ve yeni bir başlangıç yapılmalıdır. Bu kadrolarda görev yapan kamu çalışanlarının eğitim durumlarına uygun kadrolara atanması elzem duruma gelmiştir. Seçim zamanlarında yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılacak diyerek oy isteyen partilere ve milletvekillerimize sesleniyoruz. Sözünüzün gereğini yerine getirmek için daha ne yapmamız gerekiyor? Eğer meydanlarda bizleri görmekse dileğiniz işte meydanlardayız. Bizimde sizlerden dileğimiz sözünüzü tutmanız ve yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasıyla ilgili mecliste olan kanun teklifinin kabul edilmesi için ellerimizi semaya kaldırmanızdır. Ayrıca engelli bireylerin meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde istihdam edilmeleri gerekirken ısrarla yardımcı hizmetler sınıfında çalıştırılması hangi vicdana, hangi merhamete ve hangi hak ve adalet anlayışımıza sığmaktadır? Unutmamak gerekir ki istisnasız hepimiz bir engelli adayıyız. Şimdi soruyoruz; engelli bireyler hizmetli olur mu? Olmaz. Engelli bireylerin ataması yapılırken neden yardımcı hizmetler sınıfına atıyorsunuz? Hangi gerekçeyle bunu yapıyoruz? Engelli uygun istihdam edilmediği için kurum içinde yaşadığı travmadan ve psikolojik sorunlardan haberiniz var mı” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 4 ay Önce

Kaldirildi diyelim kamuda bu hizmeti kim Bu hizmeti kim yapacak. Yönetici mi temizlik işlerine baksin. Ne istediğinizi biliyorsunuz. İşe girmek için kırk takla atarlar asaleti aldıktan sonra baş kaldırırlar...

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109