Tekrar Sayımın Ardından Değişiklik Oldu Mu?

24 Haziran seçimlerinin ardından MHP Elazığ İl Teşkilatının dilekçesi üzerine, itiraz edilen sandıklar Elazığ’da yeniden sayıldı. Oyların tekrar sayılması sonrasında milletvekili dağılımında herhangi bir değişiklik olmadı. Yurt dışı oylarıyla birlikte AK Parti 4, CHP 1 Milletvekili çıkarıyor. MHP İl Teşkilatı’nın şimdi tüm oyların yeniden sayılması için il Seçim Kuruluna dilekçe vereceği öğrenildi.

Tekrar Sayımın Ardından Değişiklik Oldu Mu?

24 Haziran seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi yurt dışı oylarının da gelmesiyle birlikte Elazığ’dan milletvekili çıkaramamıştı.

Bunun üzerine MHP Elazığ İl Teşkilatı, oyların tekrar sayılması gerektiğini belirtmiş ve Genel Merkezden Elazığ’a gelen heyetle birlikte İl Seçim Kuruluna dilekçe verilmişti.

 

OYLAR YENİDEN SAYILDI

MHP’nin itirazı üzerine itiraz edilen sandıklar açıldı ve oyların sayımı tekrar yapıldı. Oyların tekrar sayılması sonrasında milletvekili dağılımında herhangi bir değişiklik olmadı.

 

MERKEZ İLÇE SEÇİM KURULU “RED” CEVABI VERDİ

Oy dağılımında bir değişiklik olmayınca MHP bu kez tüm sandıkların açılması ve Elazığ’da kullanılan tüm oyların yeniden sayılması için merkez ilçe seçim kuruluna dilekçe verdi. Ancak merkez ilçe seçim kurulundan, MHP’nin bu isteğine olumsuz cevap geldi.

 

İTİRAZ İL SEÇİM KURULUNA TAŞINACAK

Merkez ilçe seçim kurulundan hayır cevabı alan Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ İl Teşkilatı bu kez il seçim kuruluna baş vuracak. Cuma günü sabah saatlerinde İl Seçim Kuruluna yapılacak başvuruda Elazığ’daki tüm oyların yeniden sayılması dilekçe verilecek.

 

SONUÇ ALINMAZSA YSK’YA GİDİLECEK

MHP İl Teşkilatından yapılan açıklamada; MHP’nin talebi üzerine sandıkların yüzde 7’sinin sayıldığı Cuma günü İl Seçim Kurulu’na dilekçe verileceği oradan da olumsuz cevap gelmesi halinde bu kez konuyu Yüksek Seçim Kuruluna taşınacağı belirtildi.

Yurt dışı oyları da dahil edildiğinde Elazığ’da 4 AK Partili, 1 CHP’li Milletvekili seçildi.  

 

YURT DIŞI OYLARI DAHİL EDİLMEDEN ÇIKAN SONUÇ

İşte sandıkların yeniden sayılmasıyla birlikte Elazığ’da yurt dışı oyları dahil edilmeden çıkan sonuçlar…

AK PARTİ: 186 Bin 142

MHP: 46 Bin 694

CHP: 35 Bin 893

HDP: 33 Bin 654

İYİ PARTİ: 26 Bin 541

SAADET PARTİSİ: 6 Bin 117

HÜDA PAR: 5 Bin 195

VATAN PARTİSİ: 560

banner73
YORUM EKLE
YORUMLAR
akıncı
akıncı - 2 yıl Önce

yurtiçi oy sayımında zaten 4 akp 1 mhp...yurtdışı oylar eklendiğinde de aynı sonuç çıkıyor..hatta akp, yurtdışı oylarla farkı dahada arttırıyor..(yurtdışı oylarla AKP 192000 oluyor.)...

orhan
orhan - 2 yıl Önce

akp, yurtdışı oylar eklendikten sonra, MHP ye 7000 fark atmış sanırım..az bir fark değil bu..oylar yüz kez yeniden sayılsa dahi bu kadar büyük fark varken sonuç değişmez..4 akp 1 chp..maalesef..

SIRADAKİ HABER

banner7