TOKİ’ye başvurular nasıl ve nereden yapılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, dar gelirli vatandaşlara yönelik, "100 Bin Sosyal Konut Projesi" kapsamında inşa ettirilecek konutlara başvurular, Dijital Türkiye Portalı (e-Devlet kapısı) üzerinden de yapılabilecek. TOKİ'ye 1 günde 17 bin 500 başvuru yapıldı.

TOKİ’ye başvurular nasıl ve nereden yapılacak?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türksat, 100 Bin Sosyal Konut Projesi başvurularının e-Devlet'ten yapılmasına yönelik entegrasyonu tamamladı.

Dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlayan projeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin resmi sosyal medya hesaplarından, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız öncülüğünde üretilecek 100 bin sosyal konuta yönelik başvurularınızı Dijital Türkiye Portalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz." açıklaması yapıldı.

ÇIKMAZSA İADE

e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek.

Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

Başvuru sahibinin hak sahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

SON BAŞVURU TARİHİ 15 OCAK

TOKİ’nin internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, başvuru yapacakların T.C. vatandaşı olup, proje il/ilçe sınırları içerisinde yaşıyor olması, kendisinin eşinin ve velayetleri altındaki çocukların üzerinde herhangi bir tapu kaydının olmaması ve en fazla hane halkı aylık gelirinin 5 bin 500 lira olması gerekiyor. İstanbul'da başvuracaklar için bu rakam 6 bin TL.

Söz konusu açıklamada, ayrıca şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerine ödeme kolaylığı sağlandığı ve başvurular için son tarihin 15 Ocak 2020 olduğu belirtildi.

2+1 ve 3+1 konut imkanı sunan projede asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 13:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
23
23 - 2 yıl Önce

DAHA YERİ TAM BELLİ DEĞİL AMA PARALARI TOPLUYORUZ SİSTEMİ. İNŞAAT SEKTÖRÜ CANLANACAK İŞSİZLİK BİTECEK. MÜTEAHHİTLER DAHA ZENGİN OLACAK ANCAK
1. SORUM BU TOKİ PROJELERİ SON DÖNEMDE HEP BİZMİŞEN VE ÇEVRESİNE YAPILMAK ZORUNDA? NEDEN HEP BU BÖLGEYE YAPILMAK İSTENİYOR? ELAZIĞ'DA BAŞKA ALAN YOK MU?
2. Sİ EVLER 2+1 OLANLAR BRÜT 75-85 NET 60-70 METREKARE 3+1 OLANLAR BRÜT 100 NET 90 METREKARE OLACAK ÇOK KÜÇÜK DEĞİL Mİ.
3. SÜ FİYATLAR EN DÜŞÜK FİYAT 894*240=214.560 TL TAKSİTLİ TUTARI + 21.456 TL %10 PEŞİNATI TOPLAM BEDEL: 236.000 TL 2+1 DAİRE VE 3+1 İN FİYATI 270.000 TL VE BU FİYATLAR MİNİMUM FİYATLAR FAZLASI VAR AZI YOK. O BÖLGEDE BİR EV BU FİYAT EDER Mİ?
4. SÜ BİR ASGARİ ÜCRETLİ BUGÜN 2020 TL MAAŞ ALIYOR. 890 LİRA TAKSİT ÖDEYECEK BU KİŞİ KİRADA İSE EN UYGUN EV KİRASI 500-600 TL CİVARINDA 1400 TL Sİ KİRA VE TAKSİTE GİTTİ DİYELİM. KALDI 600 LİRA BU PARAYA ELEKTRİK FATURASI MI, ÖDESİN DOĞAL GAZ VEYA ODUN KÖMÜR MÜ ALSIN, YOKSA KARNINI MI DOYURSUN? 2 YIL BOYUNCA NASIL GEÇİNECEK. DAR GELİRLİ BİR VATANDAŞ İÇİN YAPILAN BU EVLERİ BİR ASGARİ ÜCRETLİ NASIL ALACAK?

Mert
Mert - 2 yıl Önce

Doğmamış çocuğa don biçmeye işine döndü.ama yılsonu ve hazineye para lazım amaç tamamen budur.

SIRADAKİ HABER

banner103