ÜRETİCİLERİN DİKKATİNE! BİÇERDÖVERLE HASAT SEZONU BAŞLIYOR

Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği Elazığ Temsilcisi Vedat Demirbağ, arpa ve buğdayda hasat sezonunun gelmesi nedeni ile biçerdöverle hasatta meydana gelen dane kayıplarına karşı; “Operatör Yetiştirme Kursuna” katılma belgesi olmayan operatörlerin kullandığı biçerdöverlerle hasat yaptırılmaması hususunda üreticileri uyardı.

ÜRETİCİLERİN DİKKATİNE!  BİÇERDÖVERLE HASAT SEZONU BAŞLIYOR

Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği Elazığ Temsilcisi Vedat Demirbağ arpa ve buğdayda hasat sezonunun gelmesi nedeni ile biçerdöverle hasatta meydana gelen dane kayıplarına karşı; “Operatör Yetiştirme Kursuna” katılma belgesi olmayan operatörlerin kullandığı biçerdöverlerle hasat yaptırılmaması hususunda üreticileri uyardı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerince alınacak tedbirlerle hasat döneminde biçerdöverler hasattan dolayı meydana gelecek dane kaybının önüne geçilebileceğini belirtti.

DEMİRBAĞ: ÜRETİCİMİZİN GELİRİNİN DÜŞMESİNE SEBEP OLACAKTIR

Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği Elazığ Temsilcisi Vedat Demirbağ, “Ülkemizde ve ilimizde son yıllarda yaşanan kuraklık nedeni ile tarımsal üretimde çiftçilerimiz özellikle kuru tarımsal üretimde hububat üretimine yönelmiş ve ekilebilir arazilerinde ekseriyetle arpa ve buğday üretimi yapmaya başlamıştır. Arpa ve buğday üretimi ile birlikte makineli hasatlarda ciddi manada meydana gelen dane kayıpları ile ilgili üreticilerin bilgi yetersizliği nedeni ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli önlemlerin alınmaması ve bilgilendirmelerin yapılmaması biçerdöverle hasatta makine ve operatörden kaynaklı dane kayıpları ciddi miktarlara ulaşmaktadır. İlimizde özellikle arpa ve buğday üretim alanlarının çokluğu göz önüne alındığında gerekli önlem ve tedbirlerin alınmaması halinde üreticimizin gelirinin düşmesine sebep olacaktır” dedi.

DEMİRBAĞ: BELGESİ OLMAYAN OPERATÖRLERİN HASAT YAPMASINA MÜSAADE ETMEMELİDİR

Demirbağ, “Hububatta (Arpa-Buğday) hasat esnasında yaşanan dane kayıpları ülkemizde yıllık 200 bin tonun üzerine kadar çıkmaktadır. Buğday ve arpa hasadında dikkat edilmesi gerekli hususlardan en önemlisi biçerdöverle hasatta dane kaybına sebep olacak nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. İlimizde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ilgili teknik ekiplerince gerekli inceleme ve denetlemeler yapılmalı ve zor şartlar altında üretim yapan çiftçinin ürün kayıplarının hasat esnasında fazla olmasına müsaade edilmemelidir. Çiftçilerimizde “Operatör Yetiştirme Kurs” belgesi olmayan operatörlerin hasat yapmasına müsaade etmemelidir. Özellikle hasat sezonunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik elemanlarınca bölgemize hasat için gelen biçerdöverlerin gerekli kontrolleri yapılmalı, sertifikası olmayan operatörlerin Bakanlıkça yayımlanmış olan genelge gereği biçerdöver kullanmalarına müsaade edilmemelidir” diye kaydetti.

DEMİRBAĞ: ÇİFTÇİNİN ÜRETİMDEN KAZANÇLI ÇIKMASI SAĞLANMIŞ OLACAKTIR

İl Temsilcisi Vedat Demirbağ Tarımsal üretimde özellikle üretim girdilerindeki maliyet yüksekliği göz önüne alındığında dane kayıplarının önlenmesi ile gerek üretici gerekse ülke ekonomisine ciddi manada katkı sağlanmış olacaktır. Üreticilerimizde özellikle arpa ve buğday üretiminde hasat esnasında meydana gelen ürün kaybının yaklaşık 200-250 bin ton ürün toprağa hasat sırasında dane kaybı olarak toprağa dökülmeyecektir. Her yıl meydana gelen dane kayıpları ile ülke ekonomisinden ve üreticinin cebinden ciddi bir kayıp yaşanmaktadır. Söz konusu dane kayıpları asgariye indirildiği takdirde üreticinin dekara verimdeki kayıpları ortadan kalkmış olacak böylelikle dekara verim artış olarak çiftçinin üretimden kazançlı çıkması sağlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

DEMİRBAĞ: BOL VE BEREKETLİ HASAT SEZONU GEÇİRMELERİNİ TEMENNİ EDİYORUM

Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği Elazığ Temsilcisi Vedat Demirbağ, “Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği İl Temsilciliği olarak öncelikle ilimizdeki üreticilerimizin daha etkin ve verimli çiftçilerimizi, ilgili kurum ve kuruluşları biçerdöverle hasat esnasında gerekli kontrollerin yapılması ve tedbirlerin alınması hususunda dikkatli davranmaya, zor şartlar altında yetiştirmeye çalıştıkları ürünlerin bir kısmını hasat esnasında yapılan hatalarla toprakta bırakmamaya özen göstermelerini, bol ve bereketli hasat sezonu geçirmelerini temenni ediyorum” açıklamalarına yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7