Uzman Dr. Kapan Alzheimer Hastalığı ve Korunma Yollarını Anlattı

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü…. Alzheimer hastalığına dair duyarlılık ve farkındalık bugün daha anlamlı boyutlara ulaşıyor. İşte halk arasında bunama olarak anılan Alzheimer ile ilgili ayrıntılar.

Uzman Dr. Kapan Alzheimer Hastalığı ve Korunma Yollarını Anlattı

Alzheimer hastalığına dair duyarlılık ve farkındalık dünya Alzheimer günü olan 21 Eylül’de daha anlamlı boyutlara ulaşıyor.

Alzheimer’da genellikle şikayetler arasında unutkanlık en belirgin semptomlar arasında yer alsa da, eskiden yapılabilen bir işi yapamama, uygunsuz davranışlar gösterme ve uyku düzeninin bozulması, ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir.

Halk arasında bunama olarak anılan Alzheimer ile ilgili ayrıntıları Nöroloji uzmanı Oktay Kapan açıkladı.

KAPAN: ERKEN YAŞTA DA GÖRÜLEBİLMEKTEDİR

Nöroloji uzmanı Oktay Kapan, “Alzheimer hastalığı ileri yaşın bir hastalığı olup erken yaşta da görülebilmektedir. Zamanla beynin bazı cbölgelerinin giderek hastalanmasının sonucu özellikle kişilerde hafıza kaybı, günlük yaşam aktivitelerinde kayıp, günlük davranışlarda bozulma, yer. zaman, kişi olarak da karakterizedir. Alzheimer hastalığının evreleri vardır. Bunlar; hafif dönem, orta dönem ve ağır dönemdir. Hafif dönem Alzheimer’da zaman zaman olduğu dönemdir. Bunun dışında hasta çoğu zaman normal hayatını idame ettirmektedir. Orta dönemde ise; hastanın şikayetleri çoğu zaman olduğu dönemdir. Ağır dönemde ise, hasta tamamen yaşamın bilinci olmayıp etrafına bağlı, birilerine muhtaç olduğu dönemdir” ifadelerini kullandı.

KAPAN: ÇOK ÖNEMLİ BİR FAKTÖRDE BAĞIRSAK DÜZENSİZLİĞİDİR

Hastalığın modern yaşamla birlikte arttığına dikkat çeken Oktay Kapan, “Ayrıca son zamanlarda çok önemli bir faktörde ikinci beynimiz gibi çalışan aslında beynimizin devamı olan bağırsak düzensizliğidir. Çocukluk döneminde, gençlik döneminde ve erişkin döneminde sağlıksız bir bağırsak sonucu ilerleyen zamanlarda Parkinson hastalığı, MS hastalığı, epilepsi hastalığı, baş ağrıları, bir takım kanserler görülebilmektedir. Özellikle B grubu vitaminler ve D vitamini çok önemlidir. Peki Alzheimer hastalığından korunmak için neler yapılabilir? Doğal, organik beslenme, bol miktarda canlı su içilmesi, açık hava yürüyüşlerinin yapılması, sık sık nörolojik kontrollerin yapılması, eğer var ise eksikliklerin tamamlanması, bol ezber yapılması, yeni bilgiler öğrenilmesi gibi” şeklinde konuştu.

HABER: SITKI TAŞEL

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 22:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109