Uzman Psikolog Yılmaz Kaplan, Önemli Tavsiyelerde Bulundu

Yeni eğitim öğretime başlayacak okul öncesi çocuğu olan veliler dikkat.!! Çocuğunuz sizden ayrılacak mı ya da okula alışacak mı korkusunu yaşıyorsanız şayet tavsiyeler uzmanından geldi. Uzman Klinik Psikolog Yılmaz Kaplan, velilere nasıl davranmaları hususunda önemli tüyolar verdi.

Uzman Psikolog Yılmaz Kaplan, Önemli Tavsiyelerde Bulundu

Çocuğumu anaokuluna göndermek istiyorum ama kaygılarım var diyenlerden misiniz?

Benden ayrılır mı, okuluna, öğretmenine ve arkadaşlarına uyum sağlar mı?

Ya da benim aklım okulda kalır mı?

Herkesin kafasını yoran tüm bu soruların cevabı Uzmanından geldi.

Uzman Klinik Psikolog Yılmaz Kaplan, velilere önemli tavsiyelerde bulundu.

ÇOCUKLARIN HASSAS OLACAKLARI NOKTALAR VAR”

Psikolog Kaplan “2018- 2019 Eğitim Öğretim Yılının ilk öncelik ile Elazığ’ımıza ve bütün Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyorum. Anne babalarımız çok heyecanlı. Özellik ile ilk kez okullaşmaya başladılar. Çocuğun ilk dünyaya gelmesi gibidir aslında. Anaokulu süreci için bugün Elazığ Anaokulu Velilerine oryantasyon programı düzenledik. Bu kapsamda çocukların yaşaya bileceği fobik durumlar ile tepkisel davranışlar ile davranış sitilleri ile anne babalarımızı bilgilendirdik. Bu süreçte neler yapılaması gerektiği ile ilgili bilgiler verdik. Yarın artık okullarını başlayacaklar. Bu süreçte hassas olacakları noktalar var. Özellik ile vedalaşma anının kısa tutulması. Bunun ile birlikte o soğukkanlı yapının annemi babamı, babaysa babanın okula bırakması. Anne ise annenin okula bırakması. Çocuğun daha çok okula adapte olmasını sağlayacaktır ”ifadelerine yer verdi.

“ÇOCUKLARIN KENDİLERİNİ TANIMASI LAZIM”

Kaplan Çocukta okula aidiyet duygusunun oluşması gerektiğini söyleyerek “Kırtasiyeye giderken çocuğun istediği malzemelerin alınması çocukta okula aidiyet duygusunun alışmasını sağlayacaktır. Hep velilerimize söylediğimiz şu okul sürecinde öğretmenlerini tanımak, okulda ki alanları tanımak çocuğun aidiyet duygusunu tekrardan artıracaktır. Servis kullanan anne babalarının hassa olması noktalardan bir tanesi de vedalaşma anını kısa tutması. Kendilerini servise bırakması ve bir kez daha kendilerini servisten alması. Verdiği zaman dilimi içerisinde çocuğunu kesinlik ile teslim alması. Bazen anne babaların iş yoğunluğundan dolayı gecikmeli almalar olabiliyor. Buda çocuğun anne babasına karşı olan güven duygusunun zedelenmesinin zeminini hazırlıyor” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7