Vali Kaldırım Yatırım Müjdesi ve Diğer Çalışmalarının Ayrıntılarını Kanal Fırat’a Açıkladı

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Elazığ’a yapılacak olan 40 milyon Euro’luk “biyokütle” yatırmı kararı aldıklarını belirtti. Vali Kaldırım yatırımın ayrıntılarını ilk olarak Kanal Fırat’a açıkladı. Kaldırım, “120 kişi istihdam sağlayacak” dedi.

Vali Kaldırım Yatırım Müjdesi ve Diğer Çalışmalarının Ayrıntılarını Kanal Fırat’a Açıkladı

Elazığ’a geldiği günden çalışmalarına ara vermeden devam eden Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Elazığ’a yapılacak olan 40 milyon Euro’luk “biyokütleyatırımı yapılacağını açıkladı.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Furkan Dilaver’in hazırlayıp sunduğu Kanal Fırat’ta yayınlanan “Son Baskı” programına telefon bağlantısı gerçekleştirerek yatırımın ayrıntılarını ilk defa anlattı.

“120 KİŞİ İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Şu anda bu yatırım için yaklaşık 4 aydır görüşmelerimiz sürüyor. Gerek şahsım olarak, gerekse Fırat Kalkınma Ajansı çok detaylı görüşmeler yaptık. Kendileri geldiler, sahada çalışmalarını yaptılar. Yatırım konusunu incelediler, yer tespiti yaptılar. En son geçen hafta geldiler ve bugün itibariyle de bize yatırım kararı aldıklarını ve süreci başlattıklarını, yeri temin ettiklerini ve finansmanı da temin ettiklerini yatırım da chat sürecini alıp yatırım kararını alıp, yatırım sürecini başlattıklarını ifade ettiler. Biyokütle yatırımı. Günlük 300 ton atığı enerjiye dönüştürecek. 120 kişi istihdam sağlayacak. Elazığ’da kanatlı sektörü hızlı gelişiyor” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİLERİN SIKINTILARINI BERTARAF EDECEK”

Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Yıllık 5.5 milyonu aşan bir rakam. Tabi özellikle kırsal alanda çiftlikler oluştu. İstihdam da sağlıyor ama hem üreticinin sıkıntısı vardı hem çevre sıkıntıları vardı. Bir takım sıkıntılar vardı. Onları da bertaraf etmiş olduk. Büyük bir istihdam sağlayacak ve günlük 300 ton atığı bertaraf etmiş olacak. 40 milyon Euro’luk bir yatırım. Çok önemsediğimiz bir miktar. Elazığ’a da ciddi katma değer sağlayacak bir yatırım. Kesinlikle 120 rakamı önemli bir rakam. Elazığ’ın işsizliğini de aşağı çekecek bir rakam. Sadece yatırım miktarı da yüksek önemli bir miktar. Sadece bu açıdan bakmıyoruz. Çevre kirliliğini önleyen, Elazığ’ın da bir sorunun çözen, ayrı zamanda kanatlı sektörü hızla gelişiyor, ciddi ihracat yapılıyor. Bu sektördeki üreticileri de ciddi şekilde destekleyecek. Onların sıkıntılarını bertaraf edecek ve istihdam noktasında da Elazığ’ın çok önemli bir açığını giderecek” şeklinde konuştu.

“HEDEFLEDİĞİMİZ KATMA DEĞERE KAVUŞACAĞIZ”

Vali Kaldırım, “Patent çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Vali Kaldırım, “Elazığ’a geldiğimizden beri söylüyoruz bölgesel olarak da değil bütün bir coğrafya da yer almasını istiyoruz. Bunu yapmanın yolu da varlıkları yönetmekten geçiyor. Bir gelişmeyi strateji etmeniz lazım. Biz varlıklarımızı masaya yatırdık. Elazığ’da neler var? Neler yapılabilir dedik. Bizim için bir istihdam sağlayan veya bir katma değer sağlayan her türlü değer ve her türlü varlık bizim için çok önemli. Vişne mermeri malum. Vişne dondurması, şapkamız ve orcik, ağın leblebisi. Bunlar bizim için önemli değerler. İnşallah hedeflediğimiz katama değere kavuşacağız. Ben peynirli ekmeği ilk defa burada yedim. Gerçekten harika bir aroması var. Bunun da tescil başvurusunu yaptık. Türkiye ve Dünyaya bunu tanıtmamız lazım. Şehre, bölgeye hatta dünyaya açılması lazım. Tescillenmesi birinci aşama, markalaşma, değişik tüketici pazarlarına ulaştırılacak hem Türkiye’de hem yurt dışında bu tür ürünlerde o bölgeye has olduğu için talep oluyor. Ağın leblebisinin Amerika’ya satışı gerçekleştiriliyor. Yöresel yerel üreticiler buna aşina olduğu için başları şansımız çok yüksektir. Gıda sektörü üzerinde bizim ciddi bir şekilde durmamız gerekli” diye konuştu.

“SEKTÖREL ÇEŞİTLENME YAPACAĞIZ”

Kaldırım, “Organize sanayi bölgemiz hemen hemen doldu. Küçük parseller kaldı. Özellikle büyük parsel talep edenlerin talepleri karşılanamıyor. 2. Sanayi talebi olmuştu bunu da tamamladık. Şu anda çalışması içerisindeyiz. İmar planı hızlı bir şekilde devam ediyor. Tamamlandığında alt yapıya geçilecek. İnşallah bu sene içinde hızlı bir şekilde alt yapı çalışmaları tamamlanmış olacak. Bu da yetmez dedik. Baskil’de 3. OSB için alan talep ettik. Yer seçimine geldiler. Bakanlıktan yer seçimi komisyonu geldi, çalışmalarını yaptı. Uygun gördüler. Olması hainde 3. OSB’yi de Elazığ’a kazandıracağız. Çok yoğun bir talep var. Dolması akabinde 3. OSB’yi de faaliyet almış olacağız. Tabi Elazığ 6. Bölge teşviklerinden yararlanıyor cazibe merkezleri kapsamında bu çok ciddi bir avantaj oluşturdu ve çok aşırı bir yatırım talebi var. İnşallah yeni OSB yer tespiti çalışmalarımız var inşallah orayı da genişleteceğiz. 3. OSB çalışmalarımız var. Besi Organize üzerinde çalışmalarımız var. Tamamen tamamlanmasıyla sektörel çeşitlenme yapacağız, imalat ve tekstil üzerine çalışacağız. Tekstilcilerin yoğun bir talebi var. Elazığ’ın istihdamına, katma değerine yatırım sağlayacağız. Hem de Yatırımın güçlendirilmesi ve alt yapı çalışmalarını yapacağız. Alt yapıları hazır hale getirip yatırımcının talep ettiği şekilde emrine sunmuş olacağız” diye kaydetti.

“GEÇEN BİR YORUM GÖRDÜM”

Çetin Oktay Kaldırım, “Üzüldüğü şeyler duyduğunu ifade eden Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Geçen bir yorum gördüm Elazığ’ın tescil ettiğimiz yöresel değerleriyle ilgili; bazen insanlar farklı kıyaslamalar yapabiliyor. Yani neden biz I Phone şarjı yapmıyoruz da bu tür değerlere, bu tür yöresel değerlerimize yöneliyoruz diye bir yaklaşım oldu. Bunu birkaç noktada da duyduğum için söylemek istiyorum. Bunlar birbirine itam eden şeyler değil. Bazen tuzağa düşüyoruz. Bir kalkınmış, gelişmiş ülke teknolojiye yatırım yaparken bunu gıda sektörü, hayvancılık sektörü, tarım sektörünü bir kenara bırakarak yapmamız gerektiği gibi bir algıya kapılıyoruz. Bu yanlış. Dünya’nın en gelişmiş ülkelerine bakın, İsrail’e bakın, Hollanda’ya bakın. Aslında bunlar teknolojinin yanı sıra, yeni nesil sektörlerin yanı sıra tarımda da hayvancılıkta da, gıda sektöründe de çok güçlü olduklarını görüyoruz. Yani birini ihmal ederek öbürü gelişecek diye bir şey yok. Birisi aşağı inerken diğer yukarı çıkacak diye bir anlayış yok. Birincisi bu” ifadelerini kullandı.

“AÇIKÇASI ÜZÜLÜYORUM

Vali Kaldırım, “İkincisi ise; şehirler, bölgeler, ülkeler kodlar üzerinde yükselir. Sizin varlıklarınız ne ise, kodunuz ne ise, neyiniz var ise onun üzerinde durup yatırım yapmanız, geliştirmeniz, oradan katma değer üretmeniz daha doğru olur. Biz bunu hep söylüyoruz. Özellikle Üniversite ekseninde, bilişim sektöründe ve yeni nesil sektörlere yatırım yapalım, geliştirelim. Ama bizim çok önemli varlığımız yöresel değerlerimiz. Tarımızı, hayvancılığımız ve bunları daha katma değerli hale nasıl getirebiliriz? Var olan değerlerimize nasıl daha çok sahip çıkıp, markalaştırıp katma değere dönüştürebiliriz. Bunu özellikle vurgulamak istedim. Birkaç yorum gelince açıklama yapma ihtiyacı da duydum. Açıkçası üzülüyorum. İyi değerlendirelim, dünyayı iyi okuyalım. Dünyayı iyi görelim. Gelişmiş ülkeler ne yapıyor, ne yapmışlar? Hangi sektörlerde başarılı olmuşlar. Ama sektörlerinde mi, gıda sektöründe mi? özellikle AR-GE ve innovasyon yatırımlarıyla inanılmaz başarılar elde etmişler. Tarım hayvancılıkta. Bunları değerlendirirken yeni sektörler, katma değeri yüksek teknolojiler ama diğer varlıklarımızı da ihmal etmeyelim. En önemli kalkınma sütunlarımızdan birisi de bu olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
a. aksoy
a. aksoy - 3 yıl Önce

Sayın valim lütfen gereksiz eleştirileri dikkate almayın. Siz Elazığ için bir şanssınız. Rabbim yardımcınız olsun. Saygılarımla...

ali veli
ali veli - 3 yıl Önce

Sayın valimiz Elazığ size müteşekkir. Kervan yürüsün. O yorumlar midenizi bulandırmasın. Armada Holdingin yatırımı olacak mı? Sizin bu çalışmalarınızı şehrin dinamikleri maalesef yapamadı. Gönüllerin valisisiniz.

MEHMET KÜNKÜL
MEHMET KÜNKÜL - 3 yıl Önce

ELAZIĞIN GAKKOŞ VALİSİNE,KRAL VALİSİNE HELAL OLSUN.SAYGILARIMLA

ali veli
ali veli - 3 yıl Önce

Hürmet ederiz sayın valimiz

SIRADAKİ HABER

banner7