Vali Yırık: Vatandaşlar Evlerine Yerleşmeye Devam Ediyor

Elazığ depreminin ardından çoğunluğu 35 ile 60 yıl öncesinde yapılan ve ağır hasar konutların yerine yapılan konutlar kentin çehresini değiştirmeye başladı.

Vali Yırık: Vatandaşlar Evlerine Yerleşmeye Devam Ediyor

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde 25 binden fazla konut ise ağır hasar gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde yaklaşık 21 bin konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı.

Çalışmalar kapsamında biten 13 bin konut, çekilen kuralar ile hak sahiplerine teslim edildi. Taşınarak evlerine yerleşen vatandaşlar, emek verenlere teşekkür ederken, Haziran ayında tamamlanması planlanan 8 bin konutun bitirilmesi için ise sahada yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

13 bin konutun teslim edildiğini, 8 binin de Haziran ayı içerisinde biteceğini aktaran Vali Erkaya Yırık, vatandaşların yeni evlerinde mutlu ve deprem korkusundan uzak bir şekilde yaşayacaklarını söyledi.

  

 DOĞAN: RABBİM DEVLEETİMİZE ZEVAL VERMESİN

  Depremde evinin ağır hasara alarak yıkıldığını belirten vatandaşlardan Mehmet Doğan "Aynı bölgede yeniden TOKİ tarafından yapıldı. Şu anda evimizdeyiz. Evimiz de güzel oldu, memnunuz. Ufak eklemelerle bizlerde güzelleştirdik. İnşallah herkese çıkar. Çünkü evleri güzel ve sağlam yapıyorlar. Önceki evim eskiydi ve 35 yıllık bir binaydı. Depremde de ağır bir hasar aldı. Allah razı olsun yapıldı ve 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde bizlere teslim edildi. Şu anda evimizdeyiz ve oturuyoruz. Birçok komşumuz da geldi, yerleşti. Önceden oturduğum dairede zemin kattaydım, şuanda 6. kattayım. Allah devletimize zeval vermesin. Daha öncesinde yaşanan depremlerde enkazların aylarca yerlerde kaldığı dönemler oldu. Şimdi aylar içerisinde daireler teslim edildi. Bu artı bir yöndür. Rabbim bir daha öyle afetler göstermesin. Devletimize de zeval vermesin. O zor dönemde her şeyle ilgilendiler" diye konuştu. 

YIRIK: KALAN 8 BİNİNİN HAZİRAN AYI İTİBARİYLE BİTECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ

 Vali Erkaya Yırık, “Halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ve TOKİ Başkanlığımızın o dönemde ağır hasarlı ve hak sahibi vatandaşlarımızın konutların yapılması için hızlı bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor. Bu kapsamda 21 bin konutun 13 bininin kuralarını çekmek suretiyle teslim ettik. Bundan sonraki süreçte kalan 8 binini inşallah Haziran ayı itibariyle biteceğini öngörüyoruz. 1. kısım teslimlerde Cumhurbaşkanımız ilimize teşrif etmişti. Programda vatandaşlarımız anahtarlarını teslim aldı. Bu süreçte konutlar yapılmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız almış oldukları anahtarları ile evlerini açmak suretiyle yerleşmeye devam ediyor. İnşallah deprem korkusundan uzak ve son genelgeye uygun bir şekilde konforlu, tüm müştemilatıyla, çevre düzenlemesiyle, oyun parklarıyla, gayet güzel donatılar evler olmuş oldu. İnşallah vatandaşlarımız yeni evlerinde mutlu bir şekilde deprem korkusundan uzak bir şekilde yaşamaya başlayacaklar. Devletimiz her zaman vatandaşını mağdur etmeden hizmetlerinde bulunuyor. Bu büyük hizmeti yaptığı için cumhurbaşkanımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

                                        

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2021, 12:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hak sahibi
Hak sahibi - 1 hafta Önce

Depremzede olanlara depreme dayanıklı yeni evlerde oturması güzel bir durum ama keşke evlerin Doğu aile yapısına uygun en azından 3+1 evlerin daha çok olduğu 2+1 evlerin ise sadece o evi istiyene verilecek şekilde evlerin teslim edildiği bir dönüşüm olsaydı ailede yaşanların sayısına göre o zaman mağduriyet ler olmazdı toplu kura yerine bölge bazlı talep alınıp kura alınsaydı depremzede olanların yaşadığı bölgelere yakın ev çıkardı işinden okulundan uzak yerler çıkmazdı illaki toplu kurada istediği yer veya katta çıkanlar olmuştur ama daha çok uzak yer çıkıp mağdur olanlar veya 2+1 Bodrum çıkanlar daha çoktur.Her şeye biz karar veririz demekle olmaz bu durumdan etkilenenleri görmezden gelip ev verdik teslim ettik demekle olmaz.Aile var 5 -6 kişi 2+1 ev çıkıyor aile var belki 1 kişi 3+1 çıkıyor zaten evleri rezerv alanlarda yapılıyor bir arazi alan sıkıntısı yok ona göre zaten ödeme planı çıkıyor büyük yap evi ona göre parasını al bir sorunda kentsel dönüşüm alanları adamların evini devlet eliyle sağlam olanları bile yıktınız adamın evi 3+1 veya 4+1 adamlara kurada 2+1 ev çıkıyor 2+1 veya 1+1 olana da 3+1 ev çıkıyor sonra gelip herkes hakkına razı olsun niçin büyük olana ayrı kura evi küçük olana veya ön cephede olana ayrı kura yapılmıyor insanları mağduriyet yapılıyor.

Elazığ lı
Elazığ lı - 1 hafta Önce

Kentsel dönüşüm bölgesinde evi olan veya işyerleri olanlara insanlar yıllarca çalıp borç harç zor bela bir ev alıyorlar Deprem sonrası evi ya hasarsız veya az çok hasarlı olanlar oldu hepsi devlet eliyle yıkıldı hasar durumuna bakılmadan, ama insanların evini konumuna ve büyüklüğüne bakmadan sadece kat konumu na göre kuraya tabi tutup büyük olan kişiye küçük veya arkalarda ev vermek nasıl bir vijdan eseri kuraya tabi tutup kuradan çıkan sonuca razı olun demek nasıl bir çözüm acaba böyle bir durum kendilerine olsa ne derler mesela aynı devlet dairesinde çalışan en üst amir ile en alt çalışanların isimleri bir kutuya atılsa ve kura ile maaş verilse çıkan sonucada hakkınıza razı olun desen ve senin şansın bu kadar oradaki üst amire en az para çıksa daha önce az alana çok maaş çıksa o zaman şansı buymuş denilecek mi evi büyük olana küçük küçük olana büyük vermek ön cephede olana arka çıkması normal görülebilir.Kentsel dönüşüm bölgesindeki kuralar için çıkan sonuça o zaman haklarına razı olacaklar söylenebilir

Murteza ÀKÇA
Murteza ÀKÇA - 1 hafta Önce

Herhalde valiye yanlış bilgi veriyorlar,yada haberi yok.Hangi 8 bin kişi göçmüş,5 Mart ta çekilen kura sonucundan tam bir ay geçti,hala anahtarlar ne zaman teslim edilecek,hiçbir bilgi yok.kirada canımız çıktı.Daha; 5 nüfus Bodrum dur,2+1 dir demekten vazgeçtik,şu anahtarlar ı verinde Ramazanda evimizde olalım.Gerci konaklarda bizim kesemizden oturanların bizim arabalarimizla gezenlerin bunu anlayacaklarini pek sanmıyoruz,ama yinede insaf ve merhamete davet ediyoruz.

Rakam
Rakam @Murteza ÀKÇA - 1 hafta Önce

Teslim edilen 2500 konut var. Rakamları AFAD yanlış bildiriyor olmalı, her teslim basında haber oluyor zaten 8 bin 13 bin 21 bin gibi rakamlar nedir?

Sahipsiz elazığ
Sahipsiz elazığ - 1 hafta Önce

Yapma sayın vali insanlar artık sizlere güvenmiyor siz derken akp ve siz yönetici tayfasındna bahsediyorum. Mustafa paşada hala başlanılmayan etaplar var.2 yıldrı bitmeyene yerler nasıl hazirand bitiyo

Sahipsiz elazığ
Sahipsiz elazığ - 1 hafta Önce

Yapma sayın vali insanlar artık sizlere güvenmiyor siz derken akp ve siz yönetici tayfasındna bahsediyorum. Mustafa paşada hala başlanılmayan etaplar var.2 yıldrı bitmeyene yerler nasıl hazirand bitiyo

Mesut
Mesut - 1 hafta Önce

Kurası çekilenin toplamı 7 bin iken 13 bine nasıl çıkmış

Yav he he
Yav he he - 1 hafta Önce

Geçin bu reklam kokan hareketleri kardeşim hani nerde peki anahtarlar bir dünya insan istemediği yere ve 2+1,, 3+1 zemin 1 ve 2 ye mahkum edildi karma dendi herkesi koyun yerine koyup daha da mağdur ettiniz bırakın artık bu rakam işlerini de vatandaşın Bi derdini dinleyin hele onlar ne diyor....

Recep Demir
Recep Demir - 1 hafta Önce

Çatalçeşme Anahtar teslimi ne zaman

Çanlar zenginler için çalıyor
Çanlar zenginler için çalıyor @Recep Demir - 1 hafta Önce

2024 ün baharında


SIRADAKİ HABER

banner7