Yabancı Dillerde Artık “Turkey” Adı Kullanılmayacak

Birleşmiş Milletler, Türkiye'nin talebi üzerine yabancı dillerde "Turkey" olarak kullanılan ülke adını "Türkiye" olarak değiştirdi. Buna göre, uluslararası her türlü faaliyet ve yazışmalarda "Türkiye" ibaresi yer alacak.

Yabancı Dillerde Artık “Turkey” Adı Kullanılmayacak

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı paylaşımda "BM Genel Sekreteri'ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı dillerdeki adını da ' Türkiye' olarak tescil ediyoruz. Hayırlı olsun." demişti.

"HER TÜRLÜ YAZIŞMADA TÜRKİYE İBARESİ YER ALACAK"

Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu sözlere yer verdi: Türkiye'nin uluslararası ticarette gururu olan ürünleri, 'Türkiye' ibaresiyle tanıtılıp, dünyayla buluşturulacak. Bu çerçevede, 'Türkiye' markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta diğer devletler ve uluslararası kurum, kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda, 'Turkey', 'Turkei', 'Turquie' ve benzeri ibareler yerine 'Türkiye' ibaresi kullanılacak.

MEKTUP BM'YE ULAŞTI

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin yabancı dillerdeki isminin "Türkiye" olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres'e gönderdiği mektubu aldıklarını söyledi. Dujarric, ülke isminin değiştirilmesinin mektubun alındığı andan itibaren geçerli olduğunu belirtti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109