Yamaç Paraşütçülerinin Gözde Mekanı Hazarbaba Dağı

Elazığ’da bulunan 2 bin 700 rakımlı Hazarbaba Dağına farklı illerden gelen 12 pilot, paraşütle yamaç uçuşu yaparak heyecanlı ve renkli görüntüler oluşturdu.  

Yamaç Paraşütçülerinin Gözde Mekanı Hazarbaba Dağı

Sivrice ilçesinde 4 mevsim farklı spor dallarından aktiviteler gerçekleştiriliyor.

İlçede bulunan ve doğunun gizli denizi olarak bilinen Hazar Gölüne yazın tatilciler yoğun ilgi gösteriyor.

Aynı zamanda göl ile eşsiz manzaraya sahip olan 2 bin 700 rakımlı Hazarbaba Dağı zirvesinde kışın kayak yapılırken,  bugünlerde ise yamaç paraşütü yapılıyor.

Bu kapsamda Sportif Havacılık Kulübü tarafından Hazarbaba Dağında yamaç paraşütü etkinliği düzenlendi.

Elazığ başta olmak üzere Diyarbakır, Mardin, Malatya ve Erzincan’dan, 12 pilot Sivrice ilçesine geldi.

Paraşütçüler ilk olarak Hazar Gölü kenarında kamp kurdu, ardından karların eridiği Hazarbaba Dağı zirvesine çıkarak göl istikametine doğru uçuşlarını gerçekleştirdi.

Eşsiz manzaraya karşı uçan paraşütçüler, günlük 4 sorti yaparak hem heyecanlı hem de renkli görüntüler ortaya çıkarttı.

ŞAKSU: AKTİVİTELERE TÜM ELAZIĞLILARI BEKLİYORUZ

Paraşüt uçuşlarını Hazarbaba Dağı kayak merkezinin 400 metre üstünde gerçekleştirdiklerini aktaran Elazığ Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Kenan Şaksu, “Yaklaşık 10 senedir bu tepeden uçuş gerçekleştiriyoruz. Sadece Elazığ değil Malatya, Diyarbakır, Mardin ve Erzincan bölgesinden de sürekli pilot arkadaşlarımız gelip buradan uçuyoruz. Bildiğiniz gibi Sivrice de kamp alanlarımız mevcut. Sivrice ilçemizde zipline parkurumuz macera parkımız, adanın karşısında su sporları merkezlerimiz mevcuttur. İlimizi, ilçemizi cazibe merkezi haline kılan bütün aktivitelere tüm Elazığlıları bekliyoruz. Sabah 10.00’dan itibaren burada uçuyoruz. Diyarbakır’dan gelen arkadaşlar ise sabah saat 08.00’dan beri uçuyorlar. Hafta sonu gün boyu uçuşlarımızı gerçekleştiriyoruz. Şuanda Elazığ, Diyarbakır ve Malatya pilotları burada. 10-12 tane pilotumuz mevcut. Tandem pilotlarımız mevcut. Bu şekilde tüm Elazığlıları bekliyoruz. Elazığlı vatandaşlarımızın ilçemize sahip çıkmalarını istiyoruz” dedi.

BİLGİN: GÜZEL BİR MANZARADA UÇUŞ SAĞLAYABİLİYORUZ

Diyarbakır’dan dün geldiklerini gece ise kamp yaptıklarını belirten yamaç paraşüt pilotu Mahir Bilgin, “Alanları çok güzel.  Diyarbakır’da uçacak tepemiz ve takeoff olmadığından dolayı 160-170 kilometre yol kat ederek pilot arkadaşlarımızla birlikte buraya geliyoruz.  Elazığ’da bu güzel manzara karşısında uçuş sağlıyoruz. Birçok insana,  özelikle bu bölgenin gençlerine,  çocuklarına iyi veya kötü bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Başka bir şeye yönelmesinler diye böyle yamaç paraşütü sporu yapıyoruz. Burası çok güzel,  herkese tavsiye edebilirim. Elazığ da birçok yerden iyi. Yaz  ve bahar aylarında burası yamaç paraşütü için gayet uygun.  Birde ekstra olarak burası kış aylarında kayak merkezi olduğundan dolayı karın üstünde güzel bir manzarada uçuş sağlayabiliyoruz. Hazarbaba kayak merkezi de burada olduğu için hem yamaç paraşütü hem de kayak merkezi sporları yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığlı
Elazığlı - 3 ay Önce

İyi yapıyorlar da; paraşütçülerin iyi yüzme öğrenmesi, suya düşme ihtimaline karşı can simidi yanlarında bulundurması veya suda teknede bekleyen cankurtaran bulunması kendi yararlarına olur. Geçmiş dönemlerde yüzme bilmeyen paraşütçüler suya düştüğü için çevrede bulunanlar tarafından son anda kurtarıldılar. Suyun ortasına bir yere iniş yaparlarsa başkaları tarafından kurtarılmaları da çok zor olur.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109