Yeni Kömürhan Köprüsü'nün İki Yakası Birleşti

Fiziki gerçekleşmenin yüzde 99'a ulaştığı Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli tamamlandığında, mevcut yol 1 kilometre kısalacak, zaman ve akaryakıttan tasarruf edilerek ekonomiye katkı sunulacak

Yeni Kömürhan Köprüsü'nün İki Yakası Birleşti

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu ve Akdeniz'i birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik konumda bulunan, 660 metre uzunluğundaki Yeni Kömürhan Köprüsü'nün iki yakası, 6 metre uzunluğundaki son çelik segmentin montajı ile birleşti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce, mevcut eski köprünün bulunduğu noktada kesintiye uğrayan Elazığ-Malatya illeri arasındaki kesimin bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması, yol standartlarının iyileştirilerek daha konforlu ve güvenli bir ulaşımın tesis edilmesi amacıyla 2014'te Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapımına başlanan "Yeni Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi"nde fiziki gerçekleşme yüzde 99'a ulaştı.

ZAMAN VE AKARYAKITTAN TASARRUF SAĞLAYACAK

Proje tamamlandığında mevcut yol yaklaşık 1 kilometre kısalarak yüksek geometrik standartlı ve konforlu ulaşım temin edilecek. Böylece zaman ve akaryakıttan tasarruf edilerek, ekonomiye katkı sağlanacak.

Ayrıca mevcut güzergahtaki virajlı yollar devre dışı bırakılarak, trafik güvenliği daha da arttırılmış olacak.

Doğu-Batı aksında 16 il için geçiş noktası olarak lojistik açıdan önemli bir yere sahip Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli, hızlı ve güvenli trafik akışı imkanı ile turizm ve ticaret merkezlerine ulaşımda kolaylık sağlayarak, bölgenin ve ülkenin sosyoekonomik gelişimine de katkıda bulunacak.

KÖPRÜNÜN İKİ YAKASI SON SEGMENTİN MONTAJI İLE BİRLEŞTİ

Tamamı yerli teknoloji, yerli mühendislik ve iş gücüyle yapılan gergin eğik askılı tipte, 660 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki modern köprünün orta açıklığını oluşturan 48 ton ve 344 ton arasında değişen 25 (380 metre) çelik segmentten 6 metrelik son segmentin de montajı yapıldı. Böylece köprünün her iki yakası birleşmiş oldu. Kaynak işlemlerinin 15 gün süreceği belirtildi.

Ters-y tipi kule olarak tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması özelliğiyle dünyada kendi alanında 4. sırada yer alan gergin eğik kablolu Yeni Kömürhan Köprüsü'nün 42 kablo imalatı da tamamlandı.

Köprünün, çelik imalatlarının tamamlanmasını takiben çelik imalatların dış etkilere ve korozyona karşı dayanımını artırmak amacıyla 2,5 milimetre kalınlığında izolasyon sağlayan tabakanın serilmesi işlemi başlayacak.

Proje bünyesinde bulunan, her biri 2 bin 400 metreden oluşan toplam 4 bin 800 metrelik çift tüp Kömürhan Tüneli'nin ise nihai beton kaplaması dahil tamamlandı.

İMALATINDA 7 TON ÇELİK KULLANILDI

Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi'nin tamamlanmasıyla 1 milyon 750 bin metreküp toprak, 180 bin metreküp beton, 6 bin ton demir, 6 bin 650 ton çelik imalatı, 920 ton gergin eğik kablo, 210 ton art germe çelik, 120 bin ton plentmiks temel ile 73 bin ton asfalt işi gerçekleştirilmiş olacak.

İmalatında 7 bin ton çelik kullanılan köprüde, çelik imalatların montajlarının yapılabilmesi için kullanılan kaynak boyu yaklaşık 450 kilometre, çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğu ise 853 kilometre.

Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli'nin, bağlantı yolları ve ikincil işlerinin tamamlanması ile bu yıl sonunda hizmete açılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2020, 11:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
İşler Ya başlamıyor Yada Başlayan bitmek bilmiyor
İşler Ya başlamıyor Yada Başlayan bitmek bilmiyor - 2 yıl Önce

3 yılda bitecek proje 7. yılına girdi. Bu köprü başladığında İstanbul 3 köprü başlamamıştı. Orası otoyolları viyadükleri bağlantı yolları ile 3 yılda bitti burası yıl başı yıl sonu bitecek diye diye 7. yılına girdi. Bu memlektte bir iş senelerce konuşulur başlar bu defa bitmek bilmez. Şimdilerde 2007 yılında İstasyon caddesi mitinginde söz verilen 13 yıldır konuşulan ama başlamayan Pertek köprüsünü konuşuyoruz. 6 etaptan oluşan ama daha bir etabı bile senelerdir bitmeyen Kuzeyçevreyolunu konuşuyoruz. Senelerdir bitmeyen Hamzabeyi, suyu kesilen ama yenisi yıllardır yapılamayan Uluova sulamasını, 8 sene önce başlayacak olan Havalimanı köprülü kavşağını, Defineci gibi iştahla kazılıp sonra yıkılmaya bırakılan Harput Tarihi eser restorasyonlarını, görselleri paylaşılan Buzluk mağarası ve Ölbe vadisinde hayata geçmeyen projeyi, Harputa çıkacak denen teleferiği, ihalesi yapılan ama 2 yıldır bekleyen Pertek yolunu, yarım aksak giden Gezin Çüngüş yolunu, Palu Tarihi eser restorasyonlarını konuşa konuşa iş geliyor memleketin sahipsizliğine bu defada ya işler başlamıyor başlayanı da bitmiyor derken zülfüler celalleniyor.

Ruhi
Ruhi @İşler Ya başlamıyor Yada Başlayan bitmek bilmiyor - 2 yıl Önce

Bu saydıklarının bir ikisi hariç hiç biri acil değil. Mesela Kömürhan Köprüsü'nün eskisi şu an iş görüyor zaten.

Faruk
Faruk @İşler Ya başlamıyor Yada Başlayan bitmek bilmiyor - 2 yıl Önce

Zaten Elazığ da yapılması gerekenler yapılmış olsaydı Sosyo Ekonomik gelişmişlik sıralamasında 15 yılda 32. sıradan 46 sıraya gerilemiş olmazdı.

cevap
cevap @İşler Ya başlamıyor Yada Başlayan bitmek bilmiyor - 2 yıl Önce

Ybilen, yapılanı takdir yapılmayanı tekdir etmek doğru olan değilmidir. Ne çok övmek ne de çok yermek yanlıştır. Bu saydıklarımdan bitmiş başlamış tamamlanmış olan varsa tabiki bunları yazabilirsiniz. Kaldıki bu sayılanlar sayılmayanların yarısı bile değil, elbette yapılanı da takdir eder müteşekkir oluruz. Birierinin kaşı çatılmasın diye eksik olan dile gelmesin mi?

Ybilen
Ybilen @İşler Ya başlamıyor Yada Başlayan bitmek bilmiyor - 2 yıl Önce

Bu bizim Elazığ’da hiç iyi işler yapılmıyor mu?Yoksa yapılıyor da biz mi inkar ediyoruz.bu yeni yapılan kömürhan köprüsü

murat yıldız
murat yıldız - 2 yıl Önce

son derece lüzumsuz vede gereksiz bir proje

Maraba Zilfo
Maraba Zilfo @murat yıldız - 2 yıl Önce

Çok doğri dirsin loooo, Elazıga yapilecek her torli proce gerksiz ve luzimsizdir. Kim gerekli ve lozimli derse haindir, kanine bahtirsin

Nurullah
Nurullah @murat yıldız - 2 yıl Önce

Çapın ve eğitimin bunu anlamaya yetmez.

Bayram
Bayram @murat yıldız - 2 yıl Önce

vizyonu kaldıramaz böyle güzel projeleri.siz eski yolu kulanırsınız.

ipek yolu
ipek yolu @murat yıldız - 2 yıl Önce

Kardeşim. Global düşünmeyen bir şahıs ancak böyle düşüne bilir. Bu köprü bir kaç yıl sonra büyük önem kazanır.

Ybilen
Ybilen - 2 yıl Önce

Hayırlı olsun inşallah.

Yusuf
Yusuf - 2 yıl Önce

Millet işsiz güçsüz, olmayan parayla dolar bazında borçlanmayla yapılan bu lükse gerek var mı...

Cezmi
Cezmi @Yusuf - 2 yıl Önce

iş olması aş olması gelişme olması kalkınma olması için önce bu proje ve benzeri projelerin olması lazım. Bir yerin gelişmesi ulaşıma hatta ulaşımın konforuna bağlıdır. Basit köylü mantığı ile yolu olan tarlamı olmayan tarlamı daha değerlidir.

Hasan YILMAZ
Hasan YILMAZ - 2 yıl Önce

Şimdi kullanılan köprü kafi. Neden buraya yapacağınıza Pertek köprüsünü yapsaydınız. Bu yeni Kömürhan köprüsünün ulaşıma ne faydası war?

Yol Medeniyettir.
Yol Medeniyettir. @Hasan YILMAZ - 2 yıl Önce

bu köprü ve tünel süre kısaltıyor, akaryakıt tasarrufu sağlıyor, ulaşımı daha konforlu hale getiriyor. Virajları ortadan kaldırıp sürüş güvenliği sağlıyor. Yol duble iken köprüde duble yola uygun hale geliyor. En önemlisi bu yol sadece Elazığ ve Malatya yı değil 17 ili doğrudan ilgilendiriyor. Pertek köprüsü ise tabiki çok acilen yapılmalıdır çünkü Elazığ a büyük faydalar sağlayacak doğu karadeniz yakınlaşacaktır

Mehmet
Mehmet @Hasan YILMAZ - 2 yıl Önce

Bu tür projeler bugünlerin değil, 30,40 yıl sonrasının projeleridir. Boğaziçi köprüsü, vatan caddesi gibi...

Bayram
Bayram @Hasan YILMAZ - 2 yıl Önce

Bugüne kadar niye yapılmadı niye geciktirildi söylenirdi.şimdide niye yapıldı ne gereği vardı.ben anlamıyorum bizim insanımızı.o zaman siz eski yolu kullanın olur biter.

Gakgo
Gakgo - 2 yıl Önce

Köprünün adını şehit fethi sekin köprüsü yaparak taclandiralim.lutfen yetkililere sesleniyorum.bu kahraman şehidimizin adını yaşatalım.

Metin
Metin @Gakgo - 2 yıl Önce

Herşey tadında güzel. Rahmetli fethi sekin ismi yeterince verildi. Fazla kullanılması farkındalığını azaltır. Ayrıca bu memlekette unutulmaya yüz tutmuş onlarca daha şehit ismi var.

Haluk
Haluk @Gakgo - 2 yıl Önce

Kardeş bu şehidimizin adı Koskoca Şehir Hastanesine verilmiş , Mesire yerine verilmiş, Kız Öğrenci yurduna verilmiş, Baskilde Yapılan külliye ye verilmiş, memleketimizin başka şehitleri de var.


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109