Yeni Tedbir Sokakta "HES" Kodu Uygulaması Başladı 

Elazığ'da son 3 haftada vaka sayısının günlük 15'lerden 100'lere kadar yükselmesi nedeniyle Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında  Elazığ'ın yoğun cadde ve meydanlarında bugünden itibaren "HES" kodu uygulaması başladı. Vatandaşları uyaran Elazığ Valisi Erkaya Yırık da tedbir amaçlı yoğun alanlarda HES kodu uygulaması kararı aldıklarını belirterek, rahatlık var diye kontrollü sosyal hayatın elden bırakılmamasını istedi.

Yeni Tedbir Sokakta "HES" Kodu Uygulaması Başladı 

 Vatandaşları uyaran Elazığ Valisi Erkaya Yırık da tedbir amaçlı yoğun alanlarda HES kodu uygulaması kararı aldıklarını belirterek, rahatlık var diye kontrollü sosyal hayatın elden bırakılmamasını istedi.

Ülke genelinde Mart başında yeni normalleşme sürecine geçilirken  sarı renk ile orta risk kategorisinde yer alan Elazığ'da 3 hafta içerisinde kent genelinde vaka sayıları artarak turuncu rengin sayılarına ulaştı. Bunun üzerine Vali Erkaya Yırık başkanlığında toplanan  İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, vatandaşların yoğun olarak kullandığı  kent merkezinde cadde ile bağlantılı sokaklarında HES kodu kontrolünün yapılması  kararlaştırıldı.

Karar ile birlikte caddelerin girişlerine polis barikatları kuruldu ve güvenlik güçleri tarafından vatandaşların HES kodları sorgulanarak kent merkezindeki ana caddelere alınmaya başlandı. Şehirdeki son durum ve alınan kararla ilgili Vali Erkaya Yırık,açıklamada bulundu. 

YIRIK: 15’LERDE OLAN VAKA SAYIMIZ BUGÜN İTİBARİYLE 100’E KADAR ÇIKTI

Sağlık Bakanlığının açıklamış olduğu haritada ilk önce sarı renkte olduklarını anımsatan Vali Erkaya Yırık, “O süreçten illerin durumuna ilişkin olarak bir kısım kısıtlamalar kaldırıldı. İlimizde hafta sonu kısıtlaması kaldırıldı. Bununla birlikte bir rahatlıkta sağlandı. Özellikle yeme içme, kafe, restoran, kafeterya gibi yerlerin açılmasıyla birlikte vatandaşlarımızın doğal olarak kapalı olduğu günlerden de hareketle bir yoğunluk oluştu. Bunun etkisiyle vatandaşlarımızın çoğunlukla hafta sonu kısıtlamasından kaynaklanan rahatlığıyla 15’lerde olan vaka sayımız bugün itibariyle 100’e kadar çıktı. Biz bunun böyle olmasını arzu etmiyorduk. Ama maalesef geldiğimiz noktada vaka sayılarının bu bahsettiğimiz fazlalıktan mütevelli, sayının çoğaldığına şahit olduk. Covid-19 halen etkisi, bulaşıcılığını ve öldürücülüğünü devam ettiriyor. Rahatlık var diye düşünerek kontrollü sosyal hayatı elden bırakmamak gerekiyor. Özellikle iş yerlerine, esnaflarımıza buradan büyük görevler düşüyor. Çünkü dinamik denetim modelinde iş yerlerinin bağlı oldukları odalar, meslek kuruluşları yine bu anlamda kendi iç denetimlerini sürekli aksaksız bir şekilde yapmaları gerekiyor. Vatandaşlarımıza bu süreçten sonra kontrollü sosyal hayata biraz daha fazla itibar etmelerini, bir takım noktada dikkatlerini artırmalarını arzu ediyoruz” dedi.

YIRIK:  VATANDAŞLARIN YOĞUN OLDUĞU ALANLARA HES KODU UYGULAMASI İLE ALINACAK

 Yırık, “Vatandaşlarımız eğer bunlara dikkat ederse eski günlere sarı, mavi ve ondan sonra beyaz tabloya geçmiş olacağız.  Bu süreçte azar azar başladı ve çoğaldı. Çoğalmayla birlikte esnafların iş yerlerinin vatandaşların toplu bulunduğu alanların, taziyeden tutun düğüne kadar azaltıldığını, iptal edildiğini ve iş yerlerinin kapandığını biliyoruz. Vatandaşımız bu konuda büyük sıkıntı çekti. Eğer  bu kısmi rahatlığı artık bitti diye düşünerek devam ettirirsek, maalesef eski günlere tekrar dönülebilir. Ama bunu ümit etmiyoruz. Vatandaşımızın bu konunun önemimin farkında olarak tedbirlerini devam ettirmesi gerekiyor. Eğer bir işi gitmeden yapabiliyorsa gitmemesi, bir taziyede bulunmaması bir eksiklik yaratmıyorsa bulunmaması, ev ziyaretleri,  toplu yerlerdeki gereksiz kalabalıkların oluşmaması için dikkat etmeleri gerekiyor. Vatandaşlarımızın bunu yapabileceğini biliyoruz. Sayının artmasıyla ve turuncu renge geçişimizle birlikte özellikle Gazi, Vali Fahri Bey Caddeleri, Ahmet Aytar Meydanı, Kültür Mahallesi gibi vatandaşlarımızın yoğun bulunduğu alanlarda HES kodu uygulaması yaparak bu geniş alanlara almaya düşünüyoruz. Bu da tedbir olarak aldığımız bir karardır. Bunun daha ötesini tabi ki ümit etmiyoruz. Vatandaşlarımızın biraz daha sütten ağzı yanmışken yoğurdu biraz üflemesi gerekiyor. Elazığ’ımız aziz milletimizi ve vatandaşımızın yaşadığı bir yer. İnşallah vatandaşımız bu güne kadar göstermiş olduğu duyarlılığı bundan sonrada gösterecektir" diye kaydetti. 

                                        

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 15:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nb
Nb - 3 hafta Önce

Boşbeleş bi uygulama. vatandaşa zaman kaybettirmekten başka birşeye yaramiyor. Ara sokaklardan caddelere inen inene. Her sokağın başına polis koymaları lazım uygulama varsa..

Bozo23
Bozo23 - 3 hafta Önce

Odunda soksalar boş.

SIRADAKİ HABER

banner7