Yetkililer: Endişe Edilecek Bir Durum Yok

Sosyal medyaya Bizmişen TOKİ konutlarının duvarlarında çatlaklar oluştuğu haberi düşünce bugün bahsi edilen konutlarda detaylı bir inceleme yapıldı. Hem çevre şehircilik il müdürlüğü hem de TOKİ yetkililerin yer aldığı incelemede, çatlakların soğuk ve nemden kaynaklanan yüzeysel çatlaklar olduğu ortaya çıktı

Yetkililer: Endişe Edilecek Bir Durum Yok

Bazı sosyal medya hesaplarında Bizmişen mevkiinde Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan TOKİ Konutlarının bazılarının bodurum katlarında çatlaklar olduğu haberleri yansıdı.

Bu haberlerin ardından Toplu Konut İdaresi ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ekipler, sosyal medya hesaplarında yer alan konutların bulunduğu dairede kapsamı bir inceleme yaptı.

 Sığınak olarak kullanılan alanda oluşan çatlakların nedenini araştırmak için Bizmişen TOKİ konutlarına giden ekipler, sığınak duvarının yüzeyinde görülen çatlakların detayını görmek için duvarı kırarak, perde duvarda çatlaklar olup olmadığına baktılar.

KARAKAYA: ÇATLAKLARININ YAPIYA HERHANGİ BİR OLUMSUZ ETKİSİ BULUNMAKTADIR

Duvar kırıldıktan sonra inceleme yapan Toplu Konut İdaresinde Kontrol Amiri Volkan Karakaya, “Sığınak duvarlar, sığınak yönetmeliğinde belirtilen, hususlar doğrultusunda inşa edilmiş olup, bodrum katta, yönetmelik, gereği tecrit amaçlı yapılan ve taşıyıcı perde önünde bulunan 55 santimlik, BİMS duvarda sıva çatlağı oluşmuştur, BİMS malzemesi ile sıva malzemesi arasındaki aderans probleminden kaynaklanan çatlağın taşıyıcı sistemle herhangi bir ilgisi bulunmaktadır. Daha önce bahsedildiği üzere sıva çatlağının oluştuğu duvar, 20 santimetre beton artı 55 santimetre tuğla olmak üzere toplam 75 santimetre kalınlığındadır. 55 santimetre kalınlığındaki tuğla duvarda mevsimsel olarak sıcaklık ve nem değişmeleri nedeni ile çatlakların oluşması gayet doğaldır. Bu tip çatlaklar, literatürde rötre çatlağı olarak tarif edilmektedir" dedi.

Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İnşaat Mühendisi Fatih Çelik de, çatlakların bırakın betona; sıvaya dahi ulaşmadığını kaydetti.

ÇELİK: VATANDAŞLAR GÖNÜL RAHATLIĞIYLA OTURABİLİR

Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İnşaat Mühendisi Fatih Çelik, “Bugün TOKİ’lerde gördüğünüz gibi çatlaklardan dolayı kırım yaptık. Bunun taşıyıcı sistemle alakası olup olmamasıyla alakalı ilgili. Taşıyıcı sistemle ilgili her hangi bir çatlak mevcut değil sadece sığınıkta mevcut. Sığınakta da sıcaklık ve soğukluktan dolayı rötre çatlakları var sıvaya dahil girmemiş çatlaklar. Vatandaşların bunda herhangi bir endişeye meal yok. Vatandaşlar gönül rahatlığıyla oturabilir” ifadeleri kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 19:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhammed
muhammed - 3 hafta Önce

ben kıytırık dediğim zaman insanlar bana sövdü

Elazuğ
Elazuğ @muhammed - 3 hafta Önce

Haketmişsin çünkü bişey bilmeden konuşmuşsun

Mert
Mert - 3 hafta Önce

5 gundur tabandan bodruma su sizdiriyordu hertaraf islandi 5 gun sonra ancak kirip yerinden cikan bir boruyu taktira bildim yazik gunah

haydeee
haydeee - 3 hafta Önce

dk. 1 gol 1. :)) 5 sene sonra bu binalar ne halde olur Allah bilir. bide millet onca para verecegi halde. neyse zaten acilisi yapildi. alkisladik. herkes memnundu. herkes gordu. sahlandikmi. evet. o halde verin mehteriiii :))

BOK GİBİ EVLER
BOK GİBİ EVLER - 3 hafta Önce

BRAVO ÇOK GÜZEL EVLER YAPMISSINIZ BUNLAR İLERİKİ Bİ DEPREMDE NE OLACAĞI BELLİ BİLE DEĞİL

Gakgo
Gakgo - 3 hafta Önce

Savuk havada donda yapılan işe amin demem

Yandaşlık
Yandaşlık - 3 hafta Önce

Bu kadar da yandaş olmayın yeni evde sıva çatlağı neden olur onu sordunuz mu yazık bu memlekete

?
? - 3 hafta Önce

Gayet normal diyiyorlar valahi billahi yarın o evlerin bir çoğu tadilata girecek alçılar boyalar kabaracak resmen tuğlalar su gibi ıslak

Elazığ
Elazığ - 3 hafta Önce

Yav sizler neden bişey bilmeden yorum yaparsınız anlayamıyorum hemen karalama duvar çatlsmış toki evleri tünel kalıp en sağlam yapılar bunlar bilmeden hemen karalayın yazık vAllahi yazık ev yeni olduğu için bir duvarda sıkışma tam olmadığundan kendini salmış korkmayın yıkılmaz

Timur
Timur @Elazığ - 3 hafta Önce

Aynen dostum ya. Bunların hepsi namkör. Bunlar Gılıjdarcı. Namkör bunlar namkör. Duvarlar çatladı diyerekten, bir sorunu dile getirerekten devleti kötülemeye çalışıyor bunlar. Senin gibiler bunları yemez. SSG'yı zamanında kimin batırdığını ve eskiden olan yağ kuyruklarını unutmadık! Şimdi yepyeni evlerde oturuyorlar kalkmış duvar çatlıyor diyorlar. Namkörlerrrrrrrrrr!

Haysiyetsiz
Haysiyetsiz @Elazığ - 3 hafta Önce

Haysiyetsiz


SIRADAKİ HABER

banner7