Yıldız: Kovancılar Tatar Göleti Sulaması İnşaatı Çalışmaları Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Yıldız: Kovancılar Tatar Göleti Sulaması İnşaatı Çalışmaları Devam Ediyor

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz.

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor.

Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

YILDIZ: 450 KİŞİYE TARIMSAL İSTİHDAM SAĞLAYACAKTIR

Elazığ ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Bu kapsamda Elazığ Kovancılar Tatar Sulaması İnşaatı çalışmalarının devam ettiğini ve projenin bitirilmesi ile birlikte toplamda 1 bin 500 dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi sulanması temin edileceğini belirterek, Su kaynağı Kovancılar Tatar Göleti tamamlanmıştır. Gölet temelden 30 metre yükseklikte homojen dolgu tipinde imal edilmiş olup, 1.95 milyon m³ su depolayarak 1 bin 500 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Tatar sulaması, milli ekonomiye yılda 1.8 Milyon Lira katkı temin edecek ve ayrıca 450 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır. Elazığ Kovancılar Tatar Göleti Sulaması İnşaatı, 2021 yılı performans programında yer alan ve bitirilmesi öngörülen işler arasında yer almakta olup, sulama şebekesi inşaat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılı sonuna kadar sulama şebekesi imalatları tamamlanarak hizmete alınması hedeflenmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2021, 19:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya
Ziya - 6 ay Önce

Uluova sulama sistemleri ne oldu.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109