Troya Müzesi Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020'de Finale Kaldı

Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzesi, Avrupa'nın en prestijli müzecilik ödülü sayılan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020'de finale kaldı. Ödül töreni 2 Mayıs'ta düzenlenecek.

Troya Müzesi Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020'de Finale Kaldı

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Troya Müzesi'nin, Avrupa Konseyinin desteğiyle faaliyet gösteren Avrupa Müze Forumunun (EMF) düzenlediği "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020"de finale kaldığı belirtildi.

TROYA MÜZESİ "AVRUPA YILIN MÜZESİ" ADAYI OLDU

Bakan Ersoy'dan emeği geçenlere teşekkür

Eşsiz atmosferi, yaratıcı sunumlarıyla ziyaretçilerini etkileyen Troya Müzesi'nin bu başarısını sosyal medya hesabından duyuran Bakan Ersoy, şunları söyledi:

"Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzemiz Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri 2020'de finale kaldı. Çok sayıda müze arasından aday gösterilen Troya'yı ülkemize kazandıran sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, müzede emeği olan herkesi kutluyorum."

Aşkın yıktığı surların şehri: Troia

SONUÇLAR 2 MAYIS 2020'DE

Avrupa Yılın Müzesi 2020 ödülünü kazanacak müze 29 Nisan-2 Mayıs 2020 tarihlerinde İngiltere'deki Wales Ulusal Müzesi’nde düzenlenecek Avrupa Müze Forumu Yıllık Konferansı’nın son gününde törenle açıklanacak.

Troya Müzesi 2013'te Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen yarışma sonucu belirlenen proje kapsamında yapılmaya başlanmış, resmi açılışı da 18 Mart 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmıştı.

Avrupa Müze Forumunun ana ödülü olarak kabul gören Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne daha önce Türkiye adına 1997'de Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi layık görülmüştü.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109