Şarkıcı Aslızen, Disleksi Hastası Kızının Yaşadığı Zorlukları Anlattı

Şarkıcı Aslızen, katıldığı magazin programında kızı Mayra'nın disleksi hastası olduğunu, bunu da İngilizce öğretmeninin fark ettiğini anlattı.

Şarkıcı Aslızen, Disleksi Hastası Kızının Yaşadığı Zorlukları Anlattı

Söz yazarı ve şarkıcı Aslızen, TEVE 2'de yayınlanan 2. Sayfa'ya konuk oldu. Disleksi hastası kızı hakkında konuşan Aslızen, "Kızımın rahatsızlığını 1'inci sınıfa başladığında İngilizce öğretmeni fark etti. Kızım baskı altında hissettiği için acısını bizden çıkartıyor." dedi.

"KIZIM HER ŞEYİ BİZİ AYNADA GÖRDÜĞÜMÜZ GİBİ TERS GÖRÜYOR"

İkinci hamileliğin ilk günlerde bebeğini kaybeden Aslızen, kızı Mayra'nın disleksi rahatsızlığı için şunları söyledi: "Disleksi rahatsızlığından dolayı sürekli okul değiştiriyoruz, rehabilitasyon merkezine gidiyoruz. Okuyamıyor, yazamıyor. Gözü de ters mercek görüyor, yani bizim aynada gördüğümüz gibi görüyor. Her şeyi tersten yazmayı çalışıyor. Matematikte çok iyi, resimleri de üç boyutlu çiziyor. 1. sınıfa giderken İngilizce öğretmeni fark etti. Anaokulu zamanından beri her şeyi tersten tutar, tersten yazardı. Düz yazamıyor, bakamıyor inşallah atlatırız.

"KENDİ GERİDE TUTTUĞU İÇİN ACISINI BİZDEN ÇIKARIYOR"

Böyle çocuklar baskı altında olup kendini geride tutuyor bunun da acısını bizden çıkartıyor. Ağlama krizleri oluyor. Eşim bakıyor şu an o olmasaydı bakıcılar falan bakamıyor. Eşim de sağ olsun çok destek kendi kızı gibi. Kendi babasıyla da arada görüşüyor."

DİSLEKSİ NEDİR?

Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7