106 yıllık Uzun Ali Konağı turizme kazandırıldı

Nevşehir Kaymaklı beldesindeki 106 yıllık Uzun Ali Konağı, restore edilerek turizme kazandırıldı.

106 yıllık Uzun Ali Konağı turizme kazandırıldı

Nevşehir Kaymaklı Belediyesi, 106 yıl önce yapılan ve son 30 yıldır kullanılmadığı için büyük oranda tahribata uğrayan Uzun Ali Konağı'nı, Kültür ve Turizm Bakanlığından destek alarak restore ettirdi.

Restorana dönüştürüldü

Tarihi taş konak, içinde günlük yaşamda kullanılan ve antika değerindeki kilim, mutfak malzemeleri, oturma grubu gibi eşyalarla donatılarak kültürel yaşamın örneklerinin yer aldığı restorana dönüştürüldü.

Belediye Başkanı Halit Elma, taş konağın, geçmişte beldede yaşamış kilise görevlisi bir papaza ait olduğunu, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmesi ile uzun süre boş bırakıldığı için yıprandığını söyledi.

Konağın, Bakanlıktan bedelsiz olarak tahsisini sağladıklarını belirten Halit Elma, şunları anlattı:

"Konağın belediyemize tahsisini sağlayıp restore ettirerek, aslına uygun hale getirdik. Konak içindeki tüm eşyaları da yeniden restore ettirdik. Daha sonra burasını yerel ve kültürel doku örneklerinin yer aldığı restorana dönüştürdük. Tarih ile iç içe olan konağımızı restoran olarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açtık. Hem Kaymaklı'ya gelen turistlere konağı gezdirerek beldenin geçmişini tanıtıyoruz hem de yöresel yemeklerimizi sunuyoruz." 

"Tarihi konak yöre kadınlarına istihdam oldu"

Başkan Halit Elma, konağın özellikleri ve işleyişi hakkında da şu bilgileri verdi:

"Konağın aktif kullanılan 4 odası var. Mutfak ve kilerin yanı sıra Kaymaklı'nın tescilli ürünü kuru kaymak ile ekmeğinin ve tandır yemeklerinin yapıldığı büyük ocaklar bulunuyor. Böyle tarihi bir yeri Kaymaklı'ya kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Beldemiz zaten, yer altı şehri ile tarihi dokuyla bir bütün içindedir." 

Başkan Elma, Kaymaklı'da yaşayan kadınlara belediyenin kontrolünde konağı tahsis ettiklerini aktararak, "Ev hanımlarımız hazırladıkları yöresel yemeklerin yanı sıra evlerinde yaptıkları el ürünlerini burada sergileyerek hem evlerine ekonomik olarak katkı sağlıyor hem de turizm açısından güzel bir örnek teşkil ediyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7