Adıyaman'da milattan sonra 6. yüzyıla ait mozaik bulundu

Adıyaman'da Atatürk Barajı kıyısında milattan sonra 6. yüzyıla ait bir mozaik bulundu. Mozaik, Müze Müdürlüğü yetkililerince koruma altına alındı.

Adıyaman'da milattan sonra 6. yüzyıla ait mozaik bulundu

Adıyaman merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Dışbudak köyünde Atatürk Barajı Göleti kıyısında balıkçılar tarafından bir mozaik buludu. 6'ncı yüzyıla ait olduğu tahmin edilen mozaik, Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından koruma altına alındı.

Müze Müdürlüğünde görevli uzman personel Mustafa Çelik, Atatürk Barajı Göleti'ne balık tutmaya gelen balıkçıların kıyıda mozaik gördüğünü ve durumu kendilerine bildirdiğini söyledi.

Atatürk Barajı'nın su seviyesinin yağışlarla birlikte yükseldiğini anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Barajda suyun yükselmesinden dolayı dalgalar oluşuyor. Dalgalar mozaiğin üzerindeki toprak tabakayı aşındırınca, mozaik ortaya çıkmış. Ekip olarak incelemeler yaptık. Tespit edilen mozaik tescil edilecek. Yaptığımız incelemeler sonucu mozaiğin milattan sonra 6'ncı yüzyıla ait olduğunu belirledik. Burayla ilgili rapor tuttuk. Alınan karar doğrultusunda hareket edeceğiz. Şu anda mozaiği koruma altına aldık. Tescil edildikten sonra güvenlik birimlerine de bildirilecek." 

banner73
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7