Aktopraklık Höyüğü'nde 7 bin 500 yıllık ayak izleri bulundu

Bursa'da 15 yıldır kazı çalışmalarının yapıldığı Aktopraklık Höyüğü'nde yaklaşık 7 bin 500 yıl öncesine ait bir çift insan ayak izi keşfedildi.

Aktopraklık Höyüğü'nde 7 bin 500 yıllık ayak izleri bulundu

Bursa Aktopraklık Höyüğü'nde yürütülen kazılar, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında sürüyor.

"Höyükteki ilk yerleşim milattan önce 6 bin 500'lere uzanıyor"

Prof. Dr. Karul, höyükteki ilk yerleşimin milattan önce 6 bin 500'lü yıllara uzandığını ve kesintisiz olarak bin yıl boyunca burada yerleşimin devam ettiğini söyledi.

Bu yerleşim süreci içerisinde en iyi araştırılmış katmanlardan birinin, milattan önce 5 bin 600-5 bin 700'lü yıllara tarihlendiğini, bugünden yaklaşık 7 bin 500 yıl öncesine ait olduğunu belirten Prof. Dr. Karul, şu bilgileri verdi:

"Bu dönem hendekle çevrilmiş bir yerleşme söz konusu. Çapı 130 metreyi bulan devasa bir hendek. Hendeğin kenarlarının kalker sıvandığını ve bu sıvama işleminin birçok kez yenilendiğini biliyoruz. Hendeğe paralel inşa edilmiş bitişik düzende kerpiç yapılar söz konusu. Bu yapılar, tamamen birbirinin tekrarı niteliğinde. Her yapının içinde, bir tarafında fırın, diğer tarafında tandır var. Girişin olduğu aksta yerde bir hasır serili. Çok tanımlı tarih öncesi kanıtlardan söz ediyoruz. Evlerin önünde o evlere ait payandalı sundurmalar var. Bu sundurmaların önünde de insanların o dönemde işlik yeri olarak kullandıkları alanlardan söz edebiliriz."

"Ayak 42-43 numara bir ayakkabı boyutunda"

Prof. Dr. Necmi Karul, her yıl yapılan kazılarda birtakım yeni detaylara ulaştıklarını şöyle anlattı:

"Bu yıl en heyecan verici buluntulardan biri, iki ayak izi oldu. Aynı mekan içinde birbirini takip eden iki ayak iziyle karşılaştık. Yapının tabanı hazırlanmışken ve henüz kil ıslakken birinin oraya ayak basması ve sizin onu bir arkeolog olarak bulmanız, adeta o insanlarla sizi buluşturuyor. Bu bağlamda, heyecan verici. Bu ayak izi, bizi 7 bin 500 yıl önce burada yaşayan insanlara biraz daha yakınlaştıran bir buluntu oldu. Kalıntı, bir evin tabanında kilin üzerinde olduğu için oldukça silik. Çok rahatlıkla gözden kaçabilecek nitelikteydi. Bu kalıntıdan bir kadın, erkek, boy, ağırlık gibi bir ayrım yapmak güç olacaktır ama ayağın 42-43 numara bir ayakkabı boyutunda, yani 26-27 santimetre uzunluğunda olduğunu söyleyebiliriz."

banner97
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7