Antalya'da Roma dönemine ait bin 800 yıllık yüzük taşı bulundu

Antalya Demre Andriake Antik Kentinde bin 800 yıllık yüzük taşı bulundu.

Antalya'da Roma dönemine ait bin 800 yıllık yüzük taşı bulundu

Roma dönemine ait, kırmızı renkli Jasper taşından yapılmış.

Andriake Antik Kenti'nde bulunan 1 santimlik yüzük taşının üzerine 4 atlı yarış arabaları, hipodrom ve anıtların resmedilmesi, "sanat inceliğinin doruk noktası" olarak tanımlandı.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, Demre bölgesindeki Likya Birliği'nin en önemli 6 kentinden biri olan Myra ve limanı konumundaki Andriake antik kentlerinde devam eden kazı çalışmalarının 9'uncu yılda olduğunu söyledi.

"4 atlı yarış arabasının yarıştığı hipodrom sahnesi işlenmiş"

Prof.Dr. Nevzat Çevik, kazılarda ilk kez karşılaştıkları bir buluntunun çok özel olduğunu anlattı.

"Roma dönemine ait yaklaşık bin 800 yıllık bir yüzük taşı bulduk. Kırmızı renkli Jasper taşından yapılmış, 1 santimlik bir yüzük taşı. Üzerindeki işçilik ise çok şaşırtıcı. 1 santimlik alana 4 atlı yarış arabasının yarıştığı hipodrom sahnesi işlenmiş. Daha da önemlisi, bu yarış atlarının yarıştığı mimariyi de resmetmişler. 4 atlı yarış arabalarının yarıştığı 'quadriga yarışları' ve hipodrom anlatılmış. Yüzük taşının alt yarısında atlı arabalar, üst kısımda hipodromun mimarisini çizmişler. Bir hipodromu, yarış atlarını, anıtların sadece 1 santimlik yüzük taşının üzerine resmedilmesi hayranlık uyandırıcı."

"Böyle bir örnekle hiç karşılaşmadık"

Atların ve hipodromun bir yüzük taşına işlenmiş haline Likya bölgesinde hiç rastlanmadığını belirten Prof.Dr. Çevik, "Böyle bir örnekle hiç karşılaşmadık. Bu yüzük taşı, sanatın inceliğinin doruk noktası. Herhangi bir figür değil, olduğu gibi sahnenin işlenmiş olması, üstelik sadece 1 santimlik alanda bunu yapmış olmaları, gerçekten çok büyüleyici" dedi.

banner89
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7