Antandros Antik Kenti'nde pitos mezarlara rastlandı

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Kazdağları eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen Antandros Antik Kenti'nde, küp mezar olarak da bilinen pitos mezarlara rastlandı.

Antandros Antik Kenti'nde pitos mezarlara rastlandı

Kazdağları'nda milattan önce 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen, bazı kaynaklara göre tarihi milattan önce 2 bin yılına kadar uzanan Antandros Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, halk arasında küp mezar olarak da bilinen pitos mezarlara ulaşıldı.

Mezarlara ziyaretçilerden yoğun ilgi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Edremit Belediyesi'nin desteğiyle antik kentte yürütülen 19. dönem kazılarında bulunan 2 mezar, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Antik Çağ'da genelde zeytinyağı gibi sıvı ve kuru tarım ürünlerini depolamakta kullanılan, büyük çapta küpler şeklinde tanımlanan pitosların, milattan önce 6. yüzyıldan itibaren bölgede mezar olarak da değerlendirildiği belirtiliyor.

"Mezar odaları normalde saklama ve depolama kaplarıdır"

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Antandros nekropolisinin (mezarlık) milattan önce 8. yüzyıldan milattan sonra 1. yüzyılın sonuna kadar kullanıldığını söyledi.

Prof. Dr. Polat, burada çok farklı tipte ölü gömme geleneklerine rastlandığını, bunlardan birinin de pitos mezarlar olduğunu belirtti.

Bölgede bu şekilde 2 mezar bulunduğunu anlatan Gürcan Polat, şu bilgileri verdi:

"Antandros kazılarında Yunanlıların kullandığı 2 pitos mezarına rastladık. Halk deyişiyle küp mezarlar. Pitos mezarlar özellikle milattan önce 6. yüzyılın ortalarından itibaren kremasyon, yani yakarak gömmeden, inhumasyon yakmadan gömmeye geçişte mezar muhafazası olarak kullanılan büyük boyutlu kaplardır bunlar. Ama bunların hiçbirisi sadece mezar amacıyla yapılmış değildir. Normalde saklama, büyük depolama kaplarıdır bunlar. Tahıl, zeytinyağı, su gibi malzemeleri depolamaya yönelik üretiliyorlar. Zaman zaman mezar olarak da kullanıldıklarına şahit olabiliyoruz."

"Pitoslar zaman zaman aile mezarı olarak da kullanılmış"

Pitos mezarların, Antandros'ta milattan önce 6. yüzyılın ortalarından itibaren kullanılan bir mezar tipi olarak karşılarına çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Gürcan Polat, şöyle devam etti:

"Hatta pitoslar zaman zaman aile mezarı olarak da kullanılmışlar. Aynı aileden 2 ya da 3 bireyin bu küpler, pitoslar içerisine gömüldüğüne Antandros nekropolisinde şahit olduk. Bu gömü yapıldıktan sonra ön kısmına genellikle bir çatı kiremidi kapatılarak ve hatta buradaki mezarın önüne taş dikilerek mezarın toprak üstünden yerinin de belirtildiğine şahit oluyoruz."

Prof. Dr. Polat, bu mezarlardan birinde köpek iskeleti bulduklarına da değinerek, "Sanıyorum bir Antandroslunun çok sevdiği bir köpek vardı, o köpeği öldü ve gömmek için mezarlığa geldi, mezar kazarken bu küpün üstüne denk geldi ve küpün üstünü kırması sonrasında altındaki boşluğu gördü ve köpeğini oraya bıraktı ve tekrar kapatıldı. Hem köpek hem de aynı zamanda orijinalinde bir insan mezarı olan bu küp ortaya çıktı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7