Çini ve seramikte dayanıklılığı artıracak yöntem geliştirdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı çini ve seramik sanatçısı Ali Kaya, dayanım ve renklerdeki canlılığın uzun yıllar sürmesi için üzerinde çalıştığı özel yöntemi başarıyla test etti.

Çini ve seramikte dayanıklılığı artıracak yöntem geliştirdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı çini ve seramik sanatçısı Ali Kaya, çini ve seramiklerde dayanım ve renklerdeki canlılığın uzun yıllar devam etmesi için 10 yıldır özel bir yöntem üzerinde çalıştı. 

Kaya, deneme ve testlerinde başarı sağladığı özel yöntemini eserlerinde uygulamaya başladı.

30 yıldır çini ve seramik sanatıyla uğraşıyor

Kütahya Belediyesi Kent Konseyi'ne ait Kültür Sanat Merkezi'ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdüren 49 yaşındaki Kaya'nın eserleri ilgi görüyor.

Ali Kaya, genç yaşlarda öğrendiği çini ve seramik sanatını yaklaşık 30 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

"Seramik benim için hem sanat hem meslek"

Kolay iş bulabilmek için tercih ettiği çini ve seramiğin kendisi için hem sanat hem de meslek haline geldiğini anlatan Ali Kaya, şunları söyledi:

"Liseye başlarken Kütahya'nın çini ve seramik merkezi olması nedeniyle iş bulmam kolay olur düşüncesiyle çini ve seramik bölümünü tercih ettim. Bu alana sadece iş olarak bakıyordum. Ancak öğrendikçe ata sanatımız olan çini ve seramiğin sanatsal yönü bende daha ağır bastı. İçimden gelerek ve severek bu işi yapmaya başladım. Yaptığım çalışmalar öğretmenlerim tarafından çok beğenildi ve takdir edildi. Öğretmenlerimin tavsiyesi üzerine de bu alanda eğitimime devam etmeye karar verdim. Liseyi bitirdikten sonra 1987 yılında mezun olduğum okula çini ve seramik öğretmeni olarak göreve başladım. Aynı zamanda Dumlupınar Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Seramik ve Cam Bölümü'ne kaydımı yaptırdım ve oradan da mezun oldum."

Ali Kaya, okul hayatı döneminde Kütahya'nın tanınmış büyük çini ustaları Mehmet Koçer, Celal Karabay'dan da eğitim aldığını belirtti.

"Özel bir yöntem kullandım"

Asırlar önce ataların yaptığı çinilerin bugüne kadar ulaştığını hatırlatan Kaya, üretimini yaptığı çini ve seramiklerin de asırlarca dayanabilmesine yönelik çalışmalar yaptığını anlattı.

Kaya, hem öğretmenlik yaptığını hem de geleneksel Kütahya çini sanatında daha önce hiç denenmemiş yöntemlerle katkı sağlamaya çalıştığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Günümüze kadar ulaşan çinileri incelediğimizde, halen ilk günkü gibi canlılıklarını koruduğunu görebilirsiniz. Ben de günümüzde üretilen çinilerin daha dayanıklı ve renklerdeki canlılığının daha da uzun süre devam etmesi için 10 yıldan beri çalışmalar yapıyorum. Çini ve seramikte kuvars ağırlıklı bir reçeteyle altyapıyı sağlamlaştırdım. Çininin üzerindeki desen ve boyaların canlılığını uzun yıllar korunması için de sırlama aşamasında özel bir yöntem kullandım. Deneme ve testlerde büyük başarı sağladım, yaptığım tüm ürünlerde de uygulamaya başladım. Atalarımızın eserleri nasıl bugüne kadar ulaştıysa bugün yaptığım eserler de asırlarca yaşayacak. Yaptığım çalışmalar her türlü hava koşuluna dayanıklı hale geldi."

Geleneksel çini motifleri kullanıyor

Bulduğu yöntemi, Kütahya çinisinin gelişmesi adına öğrencilerine de öğrettiğini anlatan sanatçı Ali Kaya, çini üretiminin tüm aşamalarında usta olduğunu söyledi.

Ali Kaya, çini çamurunun şekillenerek bisküvi haline getirilmesi, desenlerin çizimi ve boyanması, sırlanarak 900 ila 1200 derece sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesine kadar her aşamasını kendisinin yaptığını belirterek, tasarımlarında geleneksel çini motiflerini kullandığını vurguladı.

Çini lavabolar, çini sehpalar, çini yemek takımları gibi üretimler ile bu sanatı daha da yukarı taşıdığını anlatan Kaya, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca verilen görevlerde, mesleğimi yurt içinde ve dışında birçok ülkede temsil ettim. Kişisel sergilere de katılarak atalarımızdan aldığımız ve bize kalan bu mirası gelecek nesillere aktarmak için elimden geleni yapmaya devam ediyorum" dedi.

banner107
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103