'Fare Kapanı' ilk kez Devlet Tiyatrolarında yer alacak

Agatha Christie'nin aynı adlı romanından uyarlanmış oyunu "Fare Kapanı", Devlet Tiyatrolarında ilk kez sahneye taşınacak.

'Fare Kapanı' ilk kez Devlet Tiyatrolarında yer alacak

Soğuk bir kış günü, Londra'da işlenmiş cinayet sonrası, bir dağ motelinde mahsur kalan insanların gittikçe ilginçleşen, gizemli öykülerinin anlatıldığı Fare Kapanı, 13 Kasım Salı günü Şinasi Sahnesi'nde prömiyer yapacak.

Oyunun yönetmenliğini İpek Çeken yapıyor

Oyunun yönetmeliğini, bir dönem TRT 1 ekranlarında yer alan "Ferhunde Hanımlar" ve "Bizim Evin Halleri" dizilerindeki rolleriyle izleyicilerin gönlünde taht kuran, eski Devlet Tiyatroları (DT) Ankara Müdürü, usta oyuncu İpek Çeken üstlendi.

Çeken, Agatha Christie'nin Fare Kapanı isimli eserinin 1947'de Kraliyet ailesi için yazılmış bir radyo oyunu olan Üç Kör Fare'den uyarlandığını anlattı.

Fare Kapanı'nın çevirisinin Savaş Özdural'a ait olduğunu belirten Çeken, bu oyunun daha önce İstanbul'da özel bir tiyatroda uzun yıllar önce oynadığını söyledi.

"Devlet Tiyatrolarında daha önce hiç oynamamış bir oyun"

Yönetmen İpek Çeken, "Fare Kapanı, Devlet Tiyatrolarında daha önce hiç oynamamış bir oyun. Bu zamana kadar yönetmenlik yapmak çok istemedim, haddimi çok fazla aşmamak için. Ben biraz titiz ve ince eleyip sık dokuyan bir kadınımdır. Bu romanı ve oyunun asıl metnini okuduğumda Agatha Christie'nin zekasına, diline hayran oldum." dedi.

"Müthiş bir sonla karşılaşacaklar"

Çeken, oyuna gelen seyircilerin o dönemi, dekoru, kostümü, sanatçıların oyunculuklarını ve Türkçeyi nasıl kullandıklarına şahit olacağının altını çizdi.

"İzleyiciler Fare Kapanı'nda içinde komedi unsurları hatta vodvil havası olan bir tiyatroyu uzunca bir zamandan sonra görecekler. Hem de bu ince espriler arasında müthiş bir cinayet ve müthiş bir sonla karşılaşacaklar, heyecanlanacaklar. Arkadaşlarımla birlikte o kadar ince ve detaylı çalıştık ki izleyicilerin oyun esnasında bazı detayları kaçırdıklarını düşünüp, birkaç kere izlemeye geleceklerini düşünüyorum."

İki perdeden oluşan Fare Kapanı'nın dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Sevgi Türkay, ışık tasarımını da Osman Uzgören üstleniyor.

Oyunda Pınar Gün Topçu, Alpay Ulusoy, Şevki Çepa, Şebnem Gürsoy, Nezih Işıtan, Gaye Alacacı, Levent Şenbay ve Durukan Ordu rol alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103