Kırklareli'deki Fatih Dökümhanesi turizme kazandırılacak

Kırklareli'de bulunan ve İstanbul'un fethinde Bizans surlarına gedik açmada kullanılan şahi toplarının döküldüğü Demirköy Fatih Dökümhanesi restore edilecek.

Kırklareli'deki Fatih Dökümhanesi turizme kazandırılacak

Kırklareli Demirköy'de bulunan, İstanbul'un fethinde kullanılan top ve güllelerin döküldüğü Fatih Dökümhanesi turizme kazandırılacak.

Çizimlerini Fatih Sultan Mehmet'in yaptığı ve İstanbul'un fethinde Bizans surlarına gedik açmada kullanılan şahi toplarının döküldüğü Demirköy Fatih Dökümhanesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilecek.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Fatih Dökümhanesi'nin tarihi önemi olan, görülmeye değer yerler arasında olduğunu söyledi.

Dökümhanenin İstanbul'un fethinde de önemli rol oynadığını söyleyen Bilgin, dökümhanenin turizme kazandırılacağını belirtti.

"Uzmanlık gerektiren bir proje"

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan restorasyon için onay alındığından bahseden Bilgin, şunları konuştu:

"Osmanlı'nın çağ kapatıp, çağ açtığı toplarının döküldüğü Fatih Dökümhanesi'nde kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılacak. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından gerekli işlemler yapılıyor. Akabinde de rölöve işlemleri tamamlanarak, ihale aşamasına geçeceğiz. Burası 600-700 yıllık tarihi bir yer olduğu için klasik bir restorasyon projesi değil bu uzmanlık gerektiren bir proje. İlimizin, ilçemizin hem tanıtımında hem de ülkemizin ilk savunma sanayisi tesisi olması nedeniyle burası çok büyük önem arz ediyor. Burayı restore edip ülkemizin hizmetine sunacağız." 

Bilgin, dökümhanenin dönemin ağır sanayisinin önemli merkezlerinden olduğunu belirterek, "Kırklareli denilince akıllara Fatih Dökümhanesi gelecek" dedi.

Cami restorasyonunda sona gelindi

Osman Bilgin, dökümhanenin restorasyonun yanı sıra tanıtımı için de çalışmalar başlattıklarını, Fatih Dökümhanesi'nin resminin bulunduğu seramik tabaklar hazırlatıldığını söyledi.

Vali Bilgin, dökümhanedeki tarihi caminin de Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü ihya projesiyle ayağa kaldırıldığını anlattı.

Fatih Dökümhanesi'nde çalışanlar için 1400'lü yıllarda inşa edilen ve bölgedeki döküm işlemlerinin sona ermesinin ardından yıkılmaya yüz tutan Dökümhane Camii'nin aslına uygun halde restore edildiğini belirten Bilgin, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından cami restorasyonu yapılıyor. Cami restorasyonunda sona gelindi. Fatih Dökümhanesi tarihi açıdan çok önemli. Restorasyon bu yıl içerisinde tamamlanacak" dedi.

Bilgin, dökümhaneye ulaşımın sağlandığı yaklaşık 2 kilometrelik yolun da taş ile kaplanarak tarihi yapıya uygun hale getirileceğini anlattı.

Tarihi Fatih Dökümhanesi

Tarihi kaynaklardaki bilgilere göre, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethinde kullandığı toplar ve gülleler, tarihi Demirköy Fatih Dökümhanesi'nde yapıldı.

Dönemin ileri teknolojisi kullanılan dökümhanede, 15. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl sonlarına kadar aralıksız üretim gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7