Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserlerine

Samsun'da yaşayan Bahar Değirmenci, doğadan topladığı yaprakları çeşitli figürlerle süsleyerek sanat eserine dönüştürüyor.

Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserlerine

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde yaşayan Bahar Değirmenci, sonbahar aylarında Kızılırmak Deltası başta olmak üzere ormanlara giderek, ağaçlardan dökülen yaprakları toplayıp evine getiriyor.

Evinin 2 odasını atölye haline getiren Değirmenci, burada, yaprakların üzerine hayvan ve çeşitli figürleri resmediyor.

Bugüne kadar pek çok sergi açan Değirmenci, yaptığı eserleri İstanbul ve Ankara'da da sergilemeyi planlıyor.

Geri dönüşüme önem veriyor

Yaklaşık 20 yıldır tekstil ve doğadaki materyaller üzerine tasarım çalışmaları yapan Değirmenci, doğanın her mevsim farklı güzellikler yansıttığını anlattı.

Doğadaki yaşamı son bulan materyalleri bir araya getirerek insanlara tekrar hatırlatmak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptığını belirten Değirmenci, doğayı çok sevdiğini, geri dönüşüme büyük önem verdiğini söyledi.

Doğada ömrünü tamamlamış kuruyan ağaç yapraklarını toplayarak boyadığını belirten Değirmenci, "Yaprakları renklendiriyor ve resimler yaparak tablo haline getiriyorum. Doğa başlı başına bir tablo gibi. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası'nın her alanı, ayrı bir doğal güzellik. Yaptığım eserlere özellikle Kızılırmak Deltası'nın doğal güzelliklerini, kuş türlerini yansıtıyorum" dedi.

"Tablolarımın amacı doğanın güzelliğini insanlara tekrar hatırlatmak"

Yaprakların üzerine akrilik boya ile resimler yaptığını vurgulayan Değirmenci, tamamen hayal gücüne dayalı olarak yaprakları sanat eserine dönüştürmesinin insanların beğenisini kazandığını söyledi.

Evindeki bir odada, doğadan topladığı materyalleri biriktirip sınıflandırdığını anlatan Değirmenci, diğer odada ise çalışmalarını gerçekleştirdiğini vurguladı.

Değirmenci, "Kimsenin farkında olmadığı, gelip geçenlerin üzerine bastığı, rüzgarın savurduğu ağaç yaprakları çok farklı bir sanat eserine dönüşüyor. Tablolarımın amacı doğanın güzelliğini insanlara tekrar hatırlatmak. Eserlerimle Kızılırmak Deltası'nın tanıtımına da katkıda bulunmak istiyorum" dedi.

banner89
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7