Muğla'ya gelen turist sayısı yüzde 34 arttı

Türkiye'nin yaklaşık bin 500 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip ili Muğla'ya, son 10 ayda gelen yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış oldu.

Muğla'ya gelen turist sayısı yüzde 34 arttı

Turizm çeşitliliği, kültürel varlıkları ve muhteşem doğasıyla yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz bir tatil imkanı sunan Muğla, deniz, kum ve güneşinin yanı sıra bünyesindeki farklı medeniyetlere ait izlerle, bölgenin kültür turizmine de katkı sağlıyor.

Türkiye'nin bin 484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip olan Muğla'da, 340 bin yatak kapasiteli tesislerde her yıl yaklaşık 3 milyon turist konaklıyor.

Muğla Valisi Esengül Civelek, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ve gelişmiş turizm altyapısıyla Muğla'nın, Antalya ve İstanbul'dan sonra ülkenin üçüncü önemli turizm rotası olduğunu söyledi.

Muğla'nın her geçen gün daha fazla turist ağırladığını vurgulayan Civelek, kentin önemli destinasyonları bünyesinde barındırdığını anlattı.

"İngilizler ilk sırada"

Muğla ve turistik ilçelerinin, yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edildiğini anlatan Civelek, "Yılın 10 ayında 2 milyon 777 bin 574 yabancı misafirimiz, 2 havaalanı ve 10 deniz hudut kapısından giriş yaptı. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında yüzde 34 artış var" dedi.

Ziyaretçilerin özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Dalyan, Akyaka ve Gökova'daki otellerde ve sahillerde yoğunluk oluşturduğunu vurgulayan Civelek, bu yıl turizm sezonunun bölgede yoğun geçtiğini belirtti.

Muğla'yı en çok 1 milyon 20 bin 486 kişiyle İngilizlerin ziyaret ettiğini anlatan Civelek, İngilizleri Rusya, Almanya, Ukrayna ve Polonya'dan gelen ziyaretçilerin izlediğini söyledi.

12 ay turizm yapılabilecek rotalara sahip

Kıyı uzunluğu, çok sayıda koya sahip olması, temizliği, çekiciliği, ulaşımın kolaylığı gibi nedenlerin, Muğla'yı cazip kılan etkenlerin başında geldiğini anlatan Civelek, şöyle konuştu:

"2 havaalanı ve 10 deniz hudut kapısı, ulaşım imkanlarının kolaylığı, geleneksel deniz turizminin yanı sıra doğa sporları ve kültür turizmine fırsat ve imkanlar sunması, Muğla'yı turizmde cazip kılıyor."

Muğla'nın iklimi, coğrafyası, kültürel ve doğal zenginliklerinin olanak sağladığı turizm çeşitliliğiyle 12 ay turizm yapılabilecek dünyaca ünlü destinasyonlara sahip olduğunu söyleyen Civelek, bu kapsamda tanıtım çalışmalarının da yürütüldüğünü belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103