Ankara’da mutant virüs oranı yüzde 70

TRT Haber yayınına konuk olan Dr. Kerime Altunay, Ankara’da mutant vaka oranının yüzde 70 olduğunu açıkladı. Altunay, mutant virüsün, kuluçka süresinin daha uzun olduğunu bu yüzden başta az gibi görülen vakaların bir anda arttığına dikkat çekti.

Ankara’da mutant virüs oranı yüzde 70

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından, İngiltere varyantlı virüsün 81 ilde 180 bin 448 örnekte tespit edildiğini açıkladı.

Koca, İngiltere varyantının vakaların yüzde 75’ini oluşturduğunu ve klasik tip koronavirüsün yerini aldığını söyledi.

Ayrıca Güney Afrika varyantının 11 ilde 169 örnekte tespit edildiği, Brezilya varyantının 2 ilde 4 örnekte tespit edildiği ve California-New York varyantının da 1 ilde 2 örnekte tespit edildiği açıklandı.

Mutant virüsün bulaşıcılığı daha fazla”

Ocak ayı itibarıyla Türkiye’de görülmeye başlayan mutant virüsle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Kerime Altunay, TRT Haber’e konuştu.

Dr. Altunay mutant virüsün, kuluçka süresinin normal virüse göre daha uzun olduğunu vurguladı. Bu da başlarda yalnızca birkaç kişide görülen mutan virüsün bulaş hızının artmasına ve dolayısıyla daha fazla insanı enfekte etmesine neden oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7