Artan Uyuz Şikayeti Herkesi Panikletti

Son günlerde İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde uyuz hastalığı şikayetleri arttı ve eczaneler panik halinde. Hazırlıksız yakalanılan uyuz hastalığının artışı, ilaçların yetiştirilememesi sebebiyle bir panik havası yaratmaya devam ediyor. Gerçekten bir salgın durumu söz konusu mu ve ne gibi önlemler alınmalı? Birlikte bakalım...

Artan Uyuz Şikayeti Herkesi Panikletti

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, son dönemde uyuz vakalarında patlamalar olduğunu açıkladı ve son 6 ayda uyuz vakalarının 5 kat arttığını söyledi.

İnsanların korkmasına sebep olan açıklamanın devamında uyuz hastalığı ile alakalı dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Uzmanların söylediğine göre uyuz mikrobu, hijyensiz ve kötü beslenme koşullarının olduğu ortamları sever ve oralarda daha hızlı yayılır.

ANİDEN ARTAN BU ŞİKAYETLER SONUCU İLAÇLAR YETERSİZ KALIYOR

İlaçların yetersiz kalmasının sebebi ise, şikayetlerin birden artması ve buna ilaç üreticilerinin hazırlıksız yakalanması. Şu anda piyasada yeterince uyuz ilacı yok!

UYUZ NEDİR?

Uyuz hastalığı, küçük bir akar türünün neden olduğu bir cilt sorunudur. El, koltuk altı, karın, parmak aralarında kaşıntı ve döküntüye neden olur. Dünya genelinde oldukça yaygın halk sağlığı sorunu olan uyuza mikroskopik bir akar türü olan Sarcoptes scabei neden olur. Böcek benzeri bu akarın deri altına yerleşmesi ile ortaya çıkan hastalık; vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı, döküntü ve cilt yaralarına da neden olabilir. Daha çok hastane, huzurevi, askeri kışlalar, bakım evleri gibi kalabalık ortamlarda aynı kıyafetleri giyen, aynı yatağı paylaşan kişiler arasında daha kolay yayılır. Uyuz, sanılanın aksine kedi ve köpek gibi hayvanlardan insana bulaşmaz. Geceleri yoğun şekilde kaşıntıya neden olan hastalık zamanında tedavi edilmediğinde ciltte yaralar oluşturabilir. Uyuz kremi, merhem ve solüsyon ile kısa süre içinde kolayca tedavi edilir.

UYUZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Daha çok geceleri görülen şiddetli kaşıntı.

-Genellikle parmak aralarında, dirsek, bilek, bel, kalça, koltuk altında görülen ve sivilceye benzeyen kırmızı renkli kabarcıklar, yaralar ve döküntüler.

-Yaygın şekilde kızarıklık ve döküntüler; baş, yüz, boyun, sırt ve tüm bedende.

-Uyuz bulaşan kişinin cildinde bazen dişi uyuz akarının deri yüzeyinin hemen altında tünel açması nedeniyle, minik oyuklar görülebilir.

ARAZ: UYUZ NASIL BULAŞIR?

Uyuz hastalığına gözle görülemeyen mikroskobik bir eklem bacaklı olan 'Sarcoptes Scabiei Hominis'in neden olduğunu anlatan Dr. Emre Araz, "Yakınmalar 2 ila 6 hafta sonra ortaya çıkıyor. Daha çok gece kaşıntısı şeklinde kendini gösteriyor. Kişiler kaşıntıyı başlangıçta çok önemsemeyebiliyorlar, ama kaşıntılar zamanla yara haline dönüşebiliyor ve içi su veya irin dolu kabarıklıklar şeklinde ilerleyebiliyor. Bu açıdan ikincil enfeksiyonlar gelişebiliyor. Burada, geceleri ortaya çıkan kaşıntı çok önemli" diye konuştu.

ARAZ: KABARTILAR DA OLUŞTURABİLİYOR

Dr. Araz, daha çok parmak araları, el bilekleri, dirsekler, koltuk altları ve kadınlarda, "Çocuklarda ise daha çok el içleri, ayak tabanları, bazen saçlı deride ortaya çıkabiliyor kaşıntı. Bazen hastalığın ileriki aşamalarında nodül dediğimiz bezelye tanesi şeklinde kabartılar da oluşturabiliyor. Yurtlar, askeriye gibi toplu yerlerde çok karşımıza çıkıyor”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7