Bahar Alerjisine Karşı Ortamı Doğru Havalandırmanın Önemi

Hapşırma, burun akıntısı, tıkanıklığı ve koku alamama, geniz akıntısı, damakta, burunda, kulakta ve gözlerde kaşıntı, öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, ciltte kaşıntı ve kabarma... Bahar alerjisinin en sık görülen belirtileri, alerjisi ve alerjik yatkınlığı olanları bugünlerde daha fazla zorluyor. Sadece açık havanın değil, kapalı ortamların da riskli olduğunu belirten Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof.Dr. Ali Şengül, doğru havalandırma yöntemleriyle ilgili tavsiyelerde bulundu

Bahar Alerjisine Karşı Ortamı Doğru Havalandırmanın Önemi

Ülkemizde kıyı bölgeler başta olmak üzere, şubat ayından mayıs ayına kadar etkisini gösteren bahar alerjisinin birçok insanın hayatını etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Şengül, “Bahar alerjisinin aktif dönemi küresel iklim değişikliğine bağlı olarak her yıl uzadığından duyulan rahatsızlık da artıyor. Kovid-19 gündemi nedeniyle hastalar bize endişeyle başvuruyor.

Uzman olmayanlar için söyleyelim, en ayırt edici bulgu alerjide ateş görülmemesi ve Kovid-19’da burun tıkanıklığı olmadan koku ve tat alamama belirtisi ortaya çıkmasıdır. Ancak bahar alerjisi yaşayan kişiler, Kovid-19 enfeksiyonuna yakalanırlarsa hapşırmalarının şiddeti ve sıklığına göre virüsü yaymada büyük risk oluşturur” dedi.

banner107
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103