Covid-19'u Atlatanlarda Psikiyatrik Bozukluk Daha Çok Görülüyor

Koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 hastalığı vücut sağlığı kadar ruh sağlımızı da altüst ediyor. Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları da bunu destekler nitelikte. Araştırmaya göre Kovid-19 testi pozitif çıktıktan sonraki 3 ayda hastalığı atlatan her 5 kişiden 1'inde endişe bozukluğu, depresyon ve uykusuzluk görülüyor. İşte detaylar...

Covid-19'u Atlatanlarda Psikiyatrik Bozukluk Daha Çok Görülüyor

Oxford Üniversitesi tarafından yürütüldü ve ayrıntıları "The Lancet Psychiatry" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde ABD'de 62 bin Kovid-19 vakası dahil 69 milyon kişinin TriNetX elektronik sağlık kayıtları incelendi.

Çalışmada Kovid-19 testi pozitif çıktıktan sonraki 3 ayda hastalığı atlatan her 5 kişiden 1'ine, ilk kez endişe bozukluğu, depresyon ve uykusuzluk teşhisi koyulduğu gözlendi.

PSİKİYATRİK BOZUKLUK GÖRÜLME RİSKİ 2 KATINA ÇIKIYOR

Bu sayının, aynı süre içinde diğer hasta gruplarında görülen psikiyatrik bozuklukların yaklaşık 2 katı olduğuna işaret edildi.

Uzmanlar, Kovid-19'a yakalanmaları izleyen 90 gün içinde psikiyatrik teşhis koyulan kişilerin oranının, vakaların yüzde 20'si olduğu da ifade edildi.

"BU BULGUNUN SORGULANMASI GEREKİYOR"

Kovid-19 ayrıca halihazırda geçmişte psikiyatrik sorunu olan kişilere yeni psikiyatrik teşhisler koyulmasıyla ilişkilendirildi.

Araştırma ekibinden Dr. Max Taquet, "Bu bulgu beklenmedik, sorgulanması gerekiyor. Bir psikiyatrik rahatsızlığa sahip olmak, süreç içinde Kovid-19 risk faktörleri listesine eklenmeli " değerlendirmesini yaptı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109