Doğada yetişen mantarları toplayıp yiyenlere önemli uyarı!

Yağışların artmasıyla birlikte ortaya çıkan mantarlar, zehirlenme tehdidi yaratıyor. Ölümle sonuçlanabilen bu duruma karşı uzmanlar, uyarılarda bulunuyorlar. "Doğada yetişen mantarları kesinlikle yemeyin" diyen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Filiz Bolu, halk arasında dile getirilen yanlış bilgileri de paylaştı.

Doğada yetişen mantarları toplayıp yiyenlere önemli uyarı!

Mantar zehirlenmesinin doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak yenmesi sonucunda ortaya çıkan ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir durum olduğunu vurgulayan Bolu Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Filiz Bolu, "Zehirlenmenin şiddeti mantarın çeşidine, içerdiği zehre ve alınan mantar miktarına göre değişir. Ancak bazı mantar türleri güçlü toksinler içerdiğinden bir tane bile yenmesi ölümle sonuçlanabilen ağır zehirlenme tablosuna yol açabiliyor" diye konuştu.

ZEHİRLENME ÖLÜME KADAR GÖTÜRÜYOR

Bolu, mantar zehirlenmesinin belirtileri mantarda bulunan toksinin niteliğine bağlı olarak değiştiğini belirterek, "Bazı mantar türleriyle zehirlenmelerde belirtilerin ortaya çıkması birkaç günü bulabilmekle birlikte çoğunlukla zehirlenme belirtileri 24 saat içinde ortaya çıkıyor. Mantarın yenmesinden sonra 2 saat gibi kısa bir sürede sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metalik tat, bulantı, kusma, terleme gibi zehirlenme belirtileri; yendikten 6 saat sonra da bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları gibi zehirlenme belirtileri meydana gelebiliyor. Sinir sistemi, karaciğer ve böbrek gibi hayati organlarda oluşan hasar nedeniyle mantar zehirlenmeleri ölümle sonlanabiliyor" ifadelerini kullandı.

'KÜLTÜR MANTARLARINI TERCİH EDİN'

Mantar zehirlenmelerinden korunmak için doğada yetişen mantarların yenmemesi gerektiğini, bunların yerine kültür mantarlarının tercih edilebileceğini anlatan Bolu, şöyle devam etti:

"Ancak, bu mantarların yetiştiği ortamlar da bazı mikroorganizmalar barındırabilir. Mikroorganizma bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi durumunda mide ve bağırsak şikayetlerinin gelişebileceği bilinmeli. Kültür mantarı alırken ambalajlı olanlar tercih edilmeli ve ambalajda tüketiciyi bilgilendiren etiketlerin olup olmadığına dikkat edilmeli. Doğada yetişen mantarlarlar kesinlikle yenmemeli. Yenmesi halinde ise zehirlenme belirtileri ortaya çıktığında vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı."

'SİRKELİ VE TUZLU SU MANTARIN ZEHRİNİ ALMAZ'

Bolu, mantar zehirlenmesi tedavisinde en önemli parametrenin kişinin hastaneye başvuru süresi olduğuna işaret ederek, "Mantarların zehirlenme dışında alerji ve anafilaksiye de neden olabileceği unutulmamalı. Halk arasında söylenen 'Sirkeli ve tuzlu su mantarın zehrini alır. Koparılınca rengi değişmeyen mantar zehirsizdir.' gibi yanlış bilgilere aldanılmamalı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109