En sağlıklı 4 yemeklik yağ

Birçok faydası bulunan sağlıklı yağların, yemeklerde kullanımını için en iyi seçenekleri sıralayan Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, önemli tavsiyelerde bulundu

En sağlıklı 4 yemeklik yağ

Sağlıklı yağların birçok yararı vardır. Ruh sağlığı, cilt sağlığı, hormonal ve genel sağlık için yağlar özellikle önemlidir. Ancak, tereyağından keten tohumu yağına kadar pek çok seçenek mevcut olduğundan, en iyi yemeklik yağı seçmek zor olabilir.

En sağlıklı yemeklik sıvı ve katı yağlardan bahsetmeden önce, oksidasyon ve yağ stabilitesi kavramlarını anlamak önemlidir. Bir yağ ısıya, oksijene veya ışığa maruz kaldığında, oksidasyon olarak bilinen bir işlem ve ardından potansiyel olarak zararlı serbest radikallerin üretimi meydana gelebilir. Serbest radikaller, kalp hastalıkları, iltihaplı eklem hastalıkları ve kronik sindirim sorunları gibi birçok sağlık problemine yol açabilen zararlı bileşiklerdir. Bir yağın oksidasyona direnci, öncelikle yağda bulunan yağ asitlerinin doygunluğuyla belirlenir. 'Dumanlanma noktası', bir yağın oksitlenmeye başladığı, bütünlüğünü kaybettiği ve serbest radikalleri açığa çıkardığı sıcaklığı tanımlamak için kullanılan terimdir.

Yağların kimyasal yapısına ve ısı gibi oksidasyon faktörlerine maruz kaldığında bir yağın nasıl davrandığına bir göz atalım. Tekli doymamış yağların kimyasal yapılarında bir çift bağ vardır, çoklu doymamış yağlar iki veya daha fazla bağa sahiptir ve doymuş yağlar tek bağ yapısından oluşur. Katı ve sıvı yağlar, bu tür yağ asitlerinin her birini çeşitli miktarlarda içerir. Tereyağı gibi hayvansal yağlar, daha yüksek miktarda doymuş yağ asitleri içerirken, zeytinyağı gibi bitki kaynaklı yağlar ise tipik olarak daha yüksek doymamış yağ asitleriiçerir. Bu nedenle, tereyağı gibi doymuş yağlar oda sıcaklığında daha stabil ve katı halde bulunurken, zeytinyağı gibi doymamış yağlar daha az stabildir ve oda sıcaklığında sıvı olma eğilimindedir. Çoklu çift bağ içeren çoklu doymamış yağlar bu nedenle pişirme sırasında daha yüksek ısıya maruz kaldıklarında daha kolay zarar görürler.

Çoklu doymamış yağ asitleri bir dizi önemli sağlık yararı sunarken, doymuş ve tekli doymamış yağlar, daha kararlı yapıları nedeniyle yüksek ısıda pişirme için daha iyidir.

İşte yemek pişirmek için mutfakta kullanılacak en iyi dört yağ.

SIZMA ZEYTİNYAĞI

Sızma zeytinyağı, Akdeniz diyetinin önemli bir parçasıdır ve yıllardır mutfaklarımızda hoş bir yer tutmaktadır. Sızma zeytinyağı, kalp dostudur ve oleik asit bakımından zengindir. Aynı zamanda ısıya maruz kaldığında bütünlüğünü ve besin değerini koruyan bir yağdır. Sızma zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri, kandaki toğlam yağ (trigliserit) düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve içerdiği antioksidanlar sayesinde damar sağlığı için harikadır. Yeşil yapraklı sebzelerin sotelenmesinden sebzeleri kızartmaya kadar, yemek pişirmek için zeytinyağı kullanmak besleyici ve sağlıklı bir yağ kaynağı sağlar.

Doymuş yağ asidi içeriği: Yüzde 14

Tekli doymamış yağ asidi içeriği: Yüzde 75

Çoklu doymamış yağ asidi içeriği: Yüzde 11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7