Gençler COVID-19’a artık daha fazla yakalanıyor

Aşılama etkisini gösteriyor. 65 yaş üstünde COVID-19 hasta sayısı düşüşe geçti. Buna karşın 30-50 yaş grubunda koronavirüs daha sık gözleniyor. Uzmanlar, yaş grubundaki değişimde virüste görülen mutasyonun da etkili olduğunu düşünüyor.

Gençler COVID-19’a artık daha fazla yakalanıyor

Koronavirüsle mücadelede aşılamayla birlikte yeni bir sürece girildi. Aşılama çalışmaları halen aşamalar halinde devam ederken olumlu sonuçları hastane kayıtlarına yansımaya başladı.

Yüksek riskli grupta yer alan 65 yaş üstü hastaların sayısı giderek azalıyor. Ancak 30-50 yaş arası hastalarda gözle görülür bir artış söz konusu. Bunun sebebinin ise COVID-19’un İngiltere varyantı olduğu tahmin ediliyor.

Aşı olan yaş gruplarında hastalık azaldı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş hasta yaş gruplarına ilişkin gözlemlerini şöyle anlatıyor:

“Şu anda kliniğimizde ve hastanelerimizde yatan hastaları değerlendirdiğimizde, 65 yaş üstü hasta seviyesi eskiye göre çok azaldı. 40-50 yaş arası hasta yoğunluğumuz ise 65 yaş üstü hastalara nazaran arttı.”

Hasta yaş gruplarındaki yeni tabloda aşılamanın etkili olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Dökmetaş, “Aşı yaptırdığı halde gelenler de oluyor ama klinik durumları daha iyi. Bu nedenle aşıyı öneriyoruz” diyor ve devam ediyor:

“Hangi yaş grubunda olursa olsun aşılandıktan sonra korunma oranları artıyor. Hastalık geçirilse bile hafif seyrediyor. Yoğun bakım ve ölüm olayları son derece az. Yüzde yüz engelliyor diye şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Bunların gerçek yaşam verilerini gözleyeceğiz. Şu andaki gözlemlerimiz aşının etkili olduğu yönünde.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7