Hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Pozitif oranı yüzde 2'yi geçerse okulları kapatmalıyız

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Elazığlı Hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılmasının ve kapatılmasının kesin kriterlere bağlanması gerektiğini belirterek, 'Pozitif oranı yüzde 2’yi geçerse bölgesel veya ülke çapında okulları kapatmalıyız' dedi.

Hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Pozitif oranı yüzde 2'yi geçerse okulları kapatmalıyız

Türkiye'de koronavirüs vaka sayıları günden güne artış gösterirken 31 Ağustos'ta okulların açılıp açılmayacağı ise en büyük soru işaretlerinden birisi. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise bu konuyla ilgili 4 maddelik bir öneri listesi paylaştı.

Okulların açılması ve kapatılmasının kesin kurallara bağlanması gerektiğini belirten Hemşehrimiz Ceyhan "Biz günlük minimum 100.000 test yapmalıyız. Pozitif oranı % 2’yi geçerse bölgesel veya ülke çapında okulları kapatmalıyız. New York şehri rehberi örnek alınabilir." Dedi.

New York'taki sistemi anlatan Hemşehrimiz Ceyhan'ın açıklamaları şöyle:

"POZİTİFLİK YÜZDE İKİYİ GEÇERSE KAPATILMALI"

"New York şehir merkezinde (nüfus 8 milyon) günlük 70.000 test yapılacak, pozitiflik oranı % 3’ü (test sayısı az olacağı için bizde % 2 önerdim) geçerse okul kapatılacak.

Karma eğitim yapılmalı, çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler için sadece evden eğitim hakkı tanınmalıdır. Bu ailelere çocukların refakati için olanak sağlanmalıdır.

"ÇOCUKLAR ARASI 2 METRE MESAFE OLMALI"

Çocuklar arasında maskesiz en az 2 m mesafe sağlanmalıdır

Önce 6. sınıf ve üzerindeki sınıflar açılmalı, kreşler, ana okulları ve ilk 5 sınıf 1 aylık bir gözlemden sonra açılmalıdır."

Türkiye koronavirüs testlerin pozitif çıkma oranı:

25 Temmuz: %2,1

26 Temmuz: %2,3

27 Temmuz: %2,0

28 Temmuz: %2,0

29 Temmuz: %2,1

30 Temmuz: %2,2

31 Temmuz: %2,1

   1 Ağustos: %2,2

   2 Ağustos: %2,5

   3 Ağustos: %2,4

   4 Ağustos: %2,3

   5 Ağustos: %2,2

banner97
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan
Serkan - 3 ay Önce

Deprem uzmanı konuşur inanmayiz Sağlıkçılar konusur inanmayiz biz herseyi biliyoruz sözde aslında hiç birsey bildigimiz yok asıl cahillik bu zaten Rabbim akıl fikir versin hala bu hastalıkla alay edenler var hastalığı aldıkları zamanda sosyal medyadan milletten dua istiyorlar. Yav biraz samimi olunda büyükler ne diyorsa kurallara uyun yoksa sonunuz felaket olacak orda konuşanlar yıllardır emek harcıyorlar bizim gibi klavye pehlivanlari değil.

Alper
Alper - 3 ay Önce

Asıl birileri senin şu şom ağzını kapatması lazım.Millette ne üretim ne ticaret ne de çalışma azmi bıraktınız.Nemkejet ekonomik olarak sıkıntıya girdi,hala felâket tellalları gibi kaos pompaliyorsunuzmDüşün milletin yakasından,kim finanse ediyor sizi? DSÖ mü?Hiçbir ilmi değeri olmayan,laf üreten,belki işe dahi gitmeyen bu Sefiller hergün TV.lerde reklam yapıp kesemizden maaş alıyorlar,gicinızı kırın laboratuvarlarda Aşi geliştirmeye bakinki bizde helal olsun diyelim.Bildikleri ise; maske,mesafe.götüüüür.

SIRADAKİ HABER

banner7