İzmir'de "evde tahlil" dönemi başladı

İzmir'de evlerinde tedavi gören yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç hastalar için gerekli tahliller, ikametlerinde yapılmaya başlandı.

İzmir'de "evde tahlil" dönemi başladı

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, evde sağlık hizmeti alan hastalar için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Hastaların tahlilleri evde yapılıyor

Geçen ay başlanan proje kapsamında, şehir merkezine uzak mahallelerde yaşadıkları için çeşitli nedenlerle sağlık merkezlerine gitme imkanı bulamayan hastaların tahlilleri evlerinde yapılıyor.

Hasta yakınlarının 444 38 33 numaralı evde sağlık hizmetleri çağrı numarasını aramasıyla ilgili birimden bir ekip harekete geçiyor.

Tahlil sonuçlarını uzman hekimler değerlendiriyor

1 doktor ve 2 yardımcı sağlık personelinin bulunduğu ambulanslı ekip, evdeki muayenenin dışında gerekli görüldüğü takdirde şeker, kolesterol, üre, kalp enzimi ve biyokimya tahlilini hastaların ikametinde yapıyor.

Tahlil sonuçları daha sonra komuta merkezinde görevli uzman hekimler tarafından değerlendiriliyor ve ardından uygun tedavi yöntemi belirleniyor.

Proje hasta ve hasta yakınının yüzünü güldürüyor

Sağlık ekibi, tahlilde ya da muayenede bir sorun görmeleri halinde tedavinin devamı için hastanın en yakın sağlık kuruluşuna naklini sağlıyor.

Evlerinde tedavi gören yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç hastalara en iyi hizmetin en kısa sürede verilmesi hedeflenen proje, hem hastaların hem de yakınların yüzünü güldürüyor.

Bugüne kadar 100 hastaya hizmet verildi

İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, Sağlık Bakanlığının 2011'de başlattığı evde sağlık hizmetleri kapsamında kent genelinde 171 personelle hizmet verdiklerini söyledi.

Hastaların evlerinde muayene edildiğini, yatak yaraları ya da başka sorunları varsa tedavilerinin yapıldığını hatırlatan Salnur, özellikle şehir merkezine uzak bölgelerdeki kişilerin tahlil için sağlık merkezine gitme konusunda yaşadıkları sıkıntıların kendilerini etkilediğini belirtti.

Salnur, şimdiye kadar evde sağlık hizmeti alan 100 hastaya ulaştıklarını, bu sayının her geçen gün arttığını anlattı.

"Çok güzel bir hizmet"

Karaburun ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Küçükbahçe Mahallesi'nde yaşayan Özcan Perçinel de 95 yaşındaki annesi Fatma Ayyıldız'ın kronik sağlık sorunları yaşadığını, yıllardır evinden çıkamadığını dile getirdi.

Şehir merkezine uzak oldukları için annesini hastaneye götürmekte zorlandığını aktaran Perçinel, "Evde sağlık hizmetleri ekibi bir ay içinde 4 kez geldi, şaşırdım. Annemin kanını evde alıyorlar, sonuçlarını söylüyor. Çok güzel bir hizmet. Sağlık Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza da çok teşekkür ederiz. Bizi yalnız bırakmadılar, sorunlarımızı ortadan kaldırdılar, her zaman yanlarındayız" dedi.

banner89
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7