Kalite Yükseldi

Eğitim ve Araştırma Hastanesi A grubu hastane statüsüne yükseldi.

Kalite Yükseldi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi A grubu hastane statüsüne yükseldi. 

Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı ile Verimlilik ve Kalite Yönetim Daire Başkanlığı tarafından Karne Kriterleri yönünden değerlendirmeye alınan Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi başarılı görülerek B'den A grubu hastane statüsüne yükseltildiği bildirildi.

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” diyerek Kanuni sultan Süleyman’ın sözleriyle konuşmasına başlayan Sağlık-Sen Elazığ Şubesi Başkanı Mehmet Karataş, “Devlet çok önemli. Bizim için kutsal. Ancak sağlık varsa her şey yolunda. İnsanlar sağlıklı değilse, paranın varlıklı olmanın hiçbir anlamı yok. Atalarımızın dediği gibi her şeyin başı sağlıktır” dedi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, ‘Bizler Umudun Adıyız’” diyen Karataş, sağlıklı olmak isteyenlere, ruhen sağlığına kavuşmak isteyenlere, sosyal olarak tam bir iyilik halinde olmayı arzu edenlere umut olduklarını söyledi. Karataş, Türkiye’de yarım milyon sağlık çalışanı olarak da, inanılmaz bir fedakârlık ortaya koyduklarını belirterek, “Bugün Avrupa’daki meslektaşlarımıza göre 3 kat fazla hastaya hizmet ediyoruz. Ağır ve stresli çalışma şartları altında, çoğu zaman eziliyoruz. Sağlıkta şiddet görüyoruz. Emeğimizin karşılığını maddi olarak da görmekten uzağız. Ancak bütün bunlara rağmen gece gündüz demeden çalışmaya hazırız. Bu vatan için canımızı vermeye hazırız. Bunu da ispatlıyoruz” diye konuştu.

“15 TEMMUZ’DA SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLARAK DESTAN YAZDIK”

Karataş yaptığı açıklamaya şöyle devam etti: “Güvenlik güçlerimizin başlattığı operasyonlarda arkadaşlarımız çatışmaların ortasında kaldılar. PKK’lılar tarafından kaçırıldılar. Ambulanslarımıza, hastanelerimize saldırdılar. Biz yılmadık. 15 Temmuz’da sağlık çalışanları olarak destan yazdık. Yaralı vatandaşlarımız ve polislerimiz o gece kurşunların bombaların altında sağlık çalışanları olarak bizler hastanelere taşıdık. Bu yönüyle sağlık çalışanları alnı öpülesi meslek mensuplarıdır. Bunca şeye rağmen belki vatandaşımıza bir sevinç yaşatırken bir kuru tebessümle geçiştirilen biz olsak da bize yeter. Canı yandığında tüm çabalarımızı unutarak hoşgörüsüzce saldırganlaşan hasta yakınlarına rağmen yine ya sabır diyen bizleriz. Sağlık böyle bir sektör. Hiçbir zaman emeğimizin kıymeti tam olarak bilinmeyecek. Hekiminden hemşiresine, memurundan hizmetlisine, sağlık memurundan şoförüne, sağlık teknikerine kadar Allah hepinizden razı olsun. Sağlık sisteminin güçlendirilmesinde, 15 yıllık sağlıkta dönüşümün başarısının altında sizlerin imzası var. Sağlıkta dönüşümün gerçek mimarı elbette sizlersiniz. Bizler Sağlık-Sen olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Sizlere minnettarız.”

Karataş, son olarak Elazığ Eğitim ve Araştırma hastanesinin, B grubundan A grubuna geçme başarısından dolayı, emeği geçen sağlık çalışanlarını kutladı.

“KALİTEYİ EN YÜKSEK SEVİYEDE TUTTUK”

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baş Hekimi Doç. Dr. Cahit Polat ise yaptığı konuşmada, göreve başladığı Haziran 2016’dan bugüne kadar, kaliteyi en yüksek seviyede tutmaya çalıştıklarını, hasta ve sağlık çalışanı memnuniyetini çok önemsediklerini kaydetti.

Polat, 26 ağustos 2016 tarihi itibariyle Türkiye genelinde tüm askeri hastanelerin sağlık bakanlığına devrinin gerçekleştiğini, bu bağlamda da Elazığ Askeri hastanesinin, Elazığ Eğitim ve Araştırma hastanesi bünyesine dahil edildiğini ve bu sürecin de sorunsuz bir şekilde geçirildiğini belirtti.

Sağlık çalışanları ile geride bırakılan 10 ay içerisinde çok başarılı çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Polat, gerçekleştirilen çalışmalardan şöyle bahsetti:

“Poliklinik sayılarını artırdık. Harput kampüsümüzde mesai dışında akşam 17.00 ile 22.00 arasında mesai dışı poliklinik hizmetlerine başladık. Böylelikle hastalarımızın poliklinik kapılarında uzun süre beklemelerini önledik. Nitelikli yatak dediğimiz hasta yatak sayımızı 142’den 249’a çıkarmış durumdayız. Elazığ askeri hastanesi, hastanemiz bünyesine dahil edildikten sonra, daha önceden iyi şekilde kullanılmayan askeri hastaneyi, biz daha verimli şekilde kullanmaya başladık. Daha konforlu, rahat ve güzel ortamda hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Rızaiye binasında yaşlı hastalarımıza çok rahat ortamda sağlık kurulu hizmeti vermekteyiz. 70 bine varan randevu süresini sağlık kurulunda şuan da sıfıra indirdik. Aynı gün içinde sağlık kurulu raporlarını vermekteyiz. Harput kampüsünde çocuk servisimizde, çocuklarımızın doktor fobisini aşmak için çocuk oyun alanı açtık. Harput kampüsümüzde gebe okulunu yeniden dizayn ettik. Diyabet okulumuzu yeni yerine taşıdık. Akılcı ilaç kullanımı danışma merkezi dediğimiz bir poliklinik açtık. Burada hastalarımız ilaç kullanma konusunda bilgilendiriliyor.”

Programın sonunda, Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Karataş, Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Cahit Polat’a tüm personel adına plaket verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103