Koronavirüs Erkekleri Daha Fazla Etkiliyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güntülü Ak, Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin yüzde 62'sinin erkek olduğunu belirterek "Görünen o ki erkekler daha fazla etkileniyor" dedi.

Koronavirüs Erkekleri Daha Fazla Etkiliyor

Prof. Dr. Güntülü Ak Türkiye'de koronavirüs nedeniyle ölenlerin yüzde 62'sinin erkek olduğunu söyledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güntülü Ak, koronavirüsün erkekleri ve dezavantajlı grupları daha fazla etkilediğini belirterek, hastalığın şiddetinde rol oynayan faktörlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ÇOK SAYIDA RİSK FAKTÖRÜ VAR

Prof. Dr. Ak, risk faktörlerinin başında ileri yaş, bir ya da birden fazla hastalığın birlikte seyretmesinin geldiğini, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kronik akciğer hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, obezite, kanser, immunsupresif durumlar, kronik karaciğer hastalığı ve sigara kullanımının hastalığın seyrini olumsuz etkilediğini söyledi.

Yapılan çalışmalarda erkeklerin Kovid-19'dan daha fazla etkilendiği sonucuna ulaşıldığını belirten Ak, "Türkiye'de Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin yüzde 62'sinin erkek olduğunu biliyoruz. Görünen o ki erkekler daha çok etkileniyor." ifadelerini kullandı.

"DİĞER ENFEKSİYONLARDAN AYIRT EDİLMESİ GÜÇ"

Prof. Dr. Ak, hastalığın başlangıç klinik bulgularının diğer viral enfeksiyonlardan ayırt edilmesinin güç olduğuna değinerek, şu bilgileri verdi:

"En sık görülen semptomlar ateş ve öksürük. Bu semptomları halsizlik, nefes darlığı izliyor. Daha az sıklıkta baş ağrısı, boğaz ağrısı, iştahsızlık, bulantı, ishal, koku ve tat alma duyusunda bozulma rapor ediliyor. Ağır olgular bilinç bulanıklığıyla gelebiliyor. Cilt lezyonları diğer viral enfeksiyonların bulgularına benzer olup özgül bir bulguya dair veriler henüz net değil. Semptomatik olgularda klinik tablonun ağırlık derecesi oldukça geniş. Hastalar karşımıza hafif semptomlarla gelebildiği gibi çoklu organ yetmezliği gibi oldukça ağır bir klinik tabloyla da gelebiliyor."

İYİLEŞME SÜRECİ BİRKAÇ AYA KADAR ÇIKABİLİYOR

Ağır seyirli hastalardaki tedavi yöntemini aktaran Ak, "Başlangıçta olmayan nefes darlığı, 1 hafta ile 10 gün içinde hastalığın ilerlemesiyle solunum destek cihazı ihtiyacı doğuruyor. Hastalığın seyrinin kötüleşmesi durumu akciğerler yanında diğer organları da etkileyebiliyor. İyileşme süresi hastalığın ciddiyetine göre birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebiliyor" ifadesini kullandı.

TÜRKİYE KORONAVİRÜS TABLOSUNDA SON DURUM

Son verilere göre son 24 saatte 203 kişi hayatını kaybetti ve toplam can kaybı 15 bin 103’e yükseldi. Bugün toplam 196 bin 902 test yapılırken, yeni vaka sayısı 32 bin 137, hastaneye yatan vaka sayısı da 6 bin 420 oldu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7