PCR testi zorunluluğu gündemde

Kapalı alanlara girişte PCR testi zorunluluğunun getirileceğinin konuşulmasıyla birlikte vatandaşlar, PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi sonucu ne zaman çıkar? sorularına yanıt aramaya başladı.

PCR testi zorunluluğu gündemde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek toplantıda ele alınan kararları açıkladı.

Bakan koca, yaptığı açıklamada, ''Aşı olmayanlar düzenli olarak PCR test sonucu göstermelidir. Toplumsal bağışıklığı elde etmiş değiliz. En az 2 doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli." ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından aşı olmayan vatandaşlar, PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi sonucu ne zaman çıkar? sorularına yanıt aramaya başladı.

Bir tür tanı testi olan PCR testi, koronavirüsle mücadele döneminde vakaların tespit edilmesinde önemli rol oynuyor. PCR testi koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılıyor.

Peki, PCR testi nedir, nasıl yapılır, nerelerde kullanılır? PCR testi sonuçları ne zaman çıkar? İşte tüm detaylarıyla PCR testi hakkında merak edilenler...

PCR TESTİ NEDİR?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır.

PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA'yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir.

Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR testi zorunluluğu gündemde! PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi sonucu ne zaman çıkar? #1

PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örnek olarak alınabilmektedir.

Koronavirüs için kullanılıyorsa, hastalığın ilk dönemlerinde PCR testi için boğaz ya da burundan örnek alınması daha uygundur. Ancak ilerleyen dönemde havayollarından örnek alınmalıdır. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında boğaz ya da burun kısmında virüsten örnek kalmamış olabilir.

Sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmaktadır ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılmaktadır. Bu aşamadan sonra örnek otomatik olarak filtre edilmektedir. Daha sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA'sı salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır. Sonrasında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlama yapılır. Ve sonrasında da sonuç aşamasına gelinir.

PCR; 94°C-98 °C aralığında gerçekleştirilen denatürasyon yani yüksek ısıya maruz kalan DNA'nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA'ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C'de gerçekleştirilen uzama aşamaları olmak üzere 3 aşamadan meydana gelir. Test bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmektedir.

PCR testi zorunluluğu gündemde! PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi sonucu ne zaman çıkar? #2

PCR TESTİ SONUÇLARI NE ZAMAN ÇIKAR?

PCR testi sonuçları, testin yapıldığı yere ve yoğunluğa bağlı olarak 24 saat ile 3 gün arasında çıkabilmektedir. PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR'dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109